Sondaż: Polacy za podwyżkami dla nauczycieli, ale przeciw strajkom w czasie egzaminów

Polska

52,7 proc. badanych Polaków uważa, że nauczyciele wywalczą podwyżki wynagrodzeń, 64,4 proc. twierdzi, że nie powinni strajkować w czasie egzaminów gimnazjalnych i dla ósmoklasistów - wynika z sondażu IBRiS, przeprowadzonego dla "Rzeczpospolitej".

ZNP i oświatowa "Solidarność" rozmawiają z rządem o podwyżkach dla nauczycieli. Związkowcy chcą 1000 zł jeszcze w tym roku, ministrowie odpowiadaja, że w budżecie nie ma takich pieniędzy. Poniedziałkowe negocjacje "ostatniej szansy" zakończyły się ustaleniem, że rozmowy będą kontynuowane w następny poniedziałek, 1 kwietnia. 

 

Według szefa ZNP, wyniki referendum strajkowego pokazują, że do sporu zbiorowego przystąpiło 85 proc. szkół i przedszkoli.

 

Wiele wskazuje, że zapowiadany przez nauczycielskie związki strajk w placówkach oświatowych w całym kraju rozpocznie się 8 kwietnia, czyli dwa dni przed egzaminem gimnazjalnym i tydzień przed egzaminem ósmoklasistów. Strajk ma trwać do czasu aż rząd przyzna nauczycielom podwyżki w wysokości 1000 zł z wyrównaniem od stycznia 2019 r.

 

Z sondażu IBRiS dla "Rzeczpospolitej" wynika, że 52 proc. badanych Polaków uważa, iż nauczyciele wywalczą podwyżki wynagrodzeń. Ponad 64 proc. twierdzi jednak, że nie powinni strajkować w czasie egzaminów.

 

Na pytanie, czy nauczycielom uda się wywalczyć podwyżki 45,6 proc. badanych odpowiedziało, że "raczej tak", a 7,7 proc., że "zdecydowanie tak". 26 proc. respondentów było przeciwnego zdania - w tym 20,6 proc. odpowiedziało, że "raczej nie", a 5,4 proc. - "zdecydowanie nie". Z kolei 21,3 proc. nie ma zdania w tej sprawie.

 

Na drugie pytanie, czy strajk powinien odbywać się w trakcie egzaminów 45,1 proc. ankietowanych odparło "zdecydowanie nie", a 19,3 proc., że "raczej nie". 15,3 proc. pytanych odpowiedziało, że nauczyciele "raczej" powinni w tym czasie strajkować, a 17,4 proc. - że "zdecydowanie tak".

dro/ Rzeczpospolita
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie