Terlecki: rząd nie jest w stanie wysupłać na raz 1000 zł na podwyżki dla nauczycieli

Polska

- 1000 zł podwyżki na raz rząd nie jest w stanie wysupłać, ale podwyżki rozmaite już były, rozmaite propozycje dla nauczycieli się pojawiają - powiedział we wtorek dziennikarzom w Sejmie wicemarszałek Sejmu Ryszard Terlecki (PiS). Według niego, centrala ZNP jest "reprezentacją opozycji politycznej".

Zapytany przez dziennikarzy, czy rząd dojdzie do porozumienia ze Związkiem Nauczycielstwa Polskiego, Terlecki ocenił, że centrala ZNP "reprezentacją opozycji politycznej".

 

- Myślę, że oceniając nastroje społeczne i stosunek obywateli do proponowanego strajku, też będą skłonni (ZNP - red.) do poważnych rozmów - stwierdził wicemarszałek Sejmu.

 

"Od 85 proc. do 90 proc. pracowników"

 

Poniedziałkowe nadzwyczajne posiedzenie Prezydium Rady Dialogu Społecznego z udziałem przedstawicieli rządu i związkowców, dotyczące sytuacji w oświacie, trwało ponad cztery godziny i zakończyło się ustaleniem, że rozmowy będa kontynuowane w poniedziałek, 1 kwietnia.

 

ZNP chce zwiększenia o 1000 zł tzw. kwoty bazowej służącej do wyliczania średniego wynagrodzenia nauczycieli. Forum Związków Zawodowych żąda zwiększenia o 1000 zł wynagrodzenia zasadniczego nauczycieli na wszystkich stopniach awansu zawodowego. Sekcja Krajowa Oświaty i Wychowania NSZZ "Solidarność" domagała się natomiast wcześniej podwyżki o 15 proc. jeszcze w tym roku, a później poinformowała, że żąda m.in. podniesienia płac w oświacie, podobnie jak w resortach mundurowych, czyli nie mniej niż 650 zł od stycznia tego roku i kolejnych 15 proc. od stycznia 2020 r. do wynagrodzenia zasadniczego bez względu na stopień awansu zawodowego nauczyciela.

 

ZNP i Wolny Związek Zawodowy "Solidarność - Oświata", należący do FZZ prowadzą referenda strajkowe. Jeśli taka będzie wyrażona w referendum wola większości, strajk rozpocznie się 8 kwietnia.

 

Oznacza to, że jego termin może zbiec się z zaplanowanymi na kwiecień egzaminami zewnętrznymi: 10, 11 i 12 kwietnia ma odbyć się egzamin gimnazjalny, 15, 16 i 17 kwietnia - egzamin ósmoklasisty, a 6 maja mają rozpocząć się matury.

 

Według przewodniczącego ZNP Sławomira Broniarza, za strajkiem w szkołach, które weszły w spór zbiorowy, opowiedziało się od 85 proc. do 90 proc. pracowników, a  do sporu zbiorowego weszło ponad 85 proc. placówek edukacyjnych.

 

Troje nauczycieli rozpoczęło głodówkę 

 

Od 11 marca w budynku kuratorium oświaty w Krakowie akcję okupacyjną prowadzą nauczyciele z sekcji oświatowej "Solidarności". W poniedziałek, 25 marca, zaostrzyli protest - troje nauczycieli rozpoczęło głodówkę.

 

W ramach negocjacji płacowych, które rozpoczęły się w styczniu, szefowa MEN zaproponowała nauczycielom przyspieszenie trzeciej z zapowiedzianych 5-proc. podwyżek.

 

Chodzi o trzy podwyżki wynagrodzeń nauczycieli po 5 proc., zapowiedziane w 2017 r. przez ówczesną premier Beatę Szydło. Pierwszą podwyżkę nauczycielom przyznano od kwietnia 2018 r., drugą - od stycznia 2019 r. Trzecią podwyżkę nauczyciele mają otrzymać - zgodnie z projektem nowelizacji ustawy Karta nauczyciela, który trafił na początku marca do konsultacji - we wrześniu 2019 r.

 

Pierwotnie trzecią podwyżkę nauczyciele mieli dostać w styczniu 2020 r. Podczas negocjacji szefowa MEN zapowiedziała też przyznanie dodatku "na start" nauczycielom stażystom, a dodatku za wyróżniającą się pracę nie tylko nauczycielom dyplomowanym, ale także kontraktowymi i mianowanym.

zdr/dro/ Polsat News
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie