Komisja weryfikacyjna: decyzje zwrotowe dla Mokotowskiej 46a i Rakowieckiej 33 z naruszeniem prawa

Polska
Komisja weryfikacyjna: decyzje zwrotowe dla Mokotowskiej 46a i Rakowieckiej 33 z naruszeniem prawa
PAP/Leszek Szymański

Komisja weryfikacyjna orzekła o uchyleniu zwrotu kamienicy przy ul. Mokotowskiej 46a oraz o nieważności zwrotu nieruchomości przy ul. Rakowieckiej 33; w obu przypadkach doszło do naruszenia prawa - poinformował szef komisji Patryk Jaki, Komisja przyznała też ponad 483 tys. zł odszkodowań.

Jaki poinformował na konferencji prasowej w Ministerstwie Sprawiedliwości, że komisja weryfikacja uchyliła decyzję zwrotową z 9 stycznia 2012 r. dla nieruchomości przy ul. Mokotowskiej 46a i przekazała miastu sprawę do ponownego rozpatrzenia.

 

Szef komisji mówił, że decyzja zwrotowa została wydana z naruszeniem prawa - m.in. nie ustalono przesłanki posiadania nieruchomości przez dotychczasowych właścicieli lub ich następców prawnych. Dodał, że przeniesienie roszczeń doprowadziło to skutków rażąco sprzecznych z interesem społecznym.

 

Jaki podkreślił też, że beneficjenci decyzji zwrotowej nabyli w 2009 r. roszczenia nieruchomości za kwotę 659 tys. 100 zł. - Tymczasem zgodnie z operatem szacunkowym z dnia 22 października 2018 roku wartość nieruchomość położonej w Warszawie przy ul. Mokotowskiej 46a wraz z prawem użytkowania wieczystego wynosi 31 mln 167 tys. 47 zł - mówił.

 

Kamienica przy ul. Mokotowskiej 46a została wybudowana w 1937 r. Budynek przetrwał II wojnę światową ulegając jedynie nieznacznym uszkodzeniom. Jej właściciel - Julian vel Izrael Glass wyemigrował do Australii, gdzie zmarł w 1941 r. Jego spadkobierca - Ludwik Glass próbował po wojnie bezskutecznie odzyskać nieruchomość.

 

Jaki podkreślił, że w sprawie Mokotowskiej 46a nie doszło do nieodwracalnych skutków prawnych i możliwe było uchylenie weryfikowanej decyzji.


483 tys. zł dla lokatorów kamienic

 

Komisja wydała decyzje ws. nieruchomości przy ul. Rakowieckiej 33 i stwierdziła nieważność decyzji prezydenta m.st. Warszawy wydanych w lipcu 2015 i kwietniu 2016 roku. Jaki mówił, że decyzje ws. Rakowieckiej 33 zostały wydane z rażącym naruszeniem prawa i decyzja zwrotowa została skierowana do osoby, która nie była stroną w sprawie.

 

Budynek położony przy ul. Rakowieckiej 33 został podczas działań wojennych zniszczony w ponad 50 proc. i odbudowany ze środków Skarbu Państwa. Piotr Wocial i Dorota Banach-Wocial kupili w 2014 r. część roszczeń od jednej ze spadkobierczyń. W 2015 r. prezydent m.st. Warszawy wydał decyzję reprywatyzacyjną na rzecz Piotra Wociala i Doroty Banach-Wocial oraz dziesięciu innych beneficjentów. Rok później Wocialowie odkupili roszczenia od dziesięciorga beneficjentów, a jeszcze w tym samym roku prezydent m.st. Warszawy zmienił decyzję, ustanawiając prawo użytkowania wieczystego udziału wynoszącego 0,6260 na rzecz Piotra Wociala i Doroty Banach-Wocial na zasadach wspólności ustawowej majątkowej małżeńskiej.

 

Jaki poinformował również, że komisja przyznała w sumie ponad 483 tys. zł z tytułu odszkodowania i zadośćuczynienia dla lokatorów kamienic przy ul. Noakowskiego 16, Schroegera 72, Poznańskiej 14, Marszałkowskiej 43 i Jagiellońskiej 27.

 

Szef komisji zwrócił uwagę, że wśród przyznanych przez komisję pieniędzy jest m.in. zadośćuczynienie dla lokatora, który mieszkał przy Noakowskiego 16, a który musiał samotnie wychować piątkę dzieci. Jak mówił "matka dzieci, kiedy dowiedziała się o kolejnej podwyżce czynszów przewróciła się i zmarła" w drodze do kościoła. Tej rodzinie przyznano 50 tys. zł. Jaki określił to zadośćuczynienie jako "symboliczne".

 

Poseł PiS Jan Mosiński zaapelował do prezydenta stolicy Rafała Trzaskowskiego i wiceprezydenta Pawła Rabieja, aby wypłacili przyznane przez komisję zadośćuczynienia i odszkodowania. Jak podkreślił, "tym samym wychodząc naprzeciw tragediom lokatorów, którzy byli wyrzucani ze swoich lokali w sposób ogólnie opisany jako mechanizmy czyszczenia kamienic". Mosiński wymienił w tym kontekście m.in. groźby wobec lokatorów czy sprawy o eksmisje. - Te wszystkie nękania miały jeden główny cel - pozbyć się lokatorów, których wielu beneficjentów lub też podmioty ich reprezentujące określały mianem "mięsnej wkładki" - mówił.

 

Komisja weryfikacyjna od czerwca 2017 r. bada zgodność z prawem decyzji administracyjnych w sprawie reprywatyzacji warszawskich nieruchomości.

prz/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie