Orły 2019: "Zimna wojna" najlepszym filmem. Nagrodzeni też m.in. Kulig, Braciak i Gajos

Kultura

"Zimna wojna" w reżyserii Pawła Pawlikowskiego została nagrodzona Polską Nagrodą Filmową Orły 2019 za najlepszy film. Werdykt członków Polskiej Akademii Filmowej ogłoszono w poniedziałek podczas uroczystej gali, która odbywa się w Teatrze Polskim w Warszawie.

Film Pawlikowskiego pokonał w tej kategorii "Kamerdynera" w reż. Filipa Bajona i "Kler" w reż. Wojciecha Smarzowskiego.


Pawlikowskiemu za "Zimną wojnę" przyznano także Orła w kategorii najlepsza reżyseria oraz - wraz z Januszem Głowackim - w kategorii najlepszy scenariusz.


"Zimna wojna" została doceniona również za najlepszy dźwięk i montaż. W pierwszej z tych kategorii nagrodę odebrali Maciej Pawłowski i Mirosław Makowski, a w drugiej - Jarosław Kamiński. Ponadto za zdjęcia do filmu Pawlikowskiego nagrodzono Łukasza Żala.

 

Jacek Braciak i Joanna Kulig otrzymali Orły 2019 za najlepsze role pierwszoplanowe w - kolejno - "Klerze" Wojciecha Smarzowskiego i "Zimnej wojnie" Pawła Pawlikowskiego.


Polska Akademia Filmowa doceniła Kulig za rolę Zuli w "Zimnej wojnie" - młodej dziewczyny, która trafia do ludowego zespołu pieśni i tańca "Mazurek", gdzie poznaje pianistę i kierownika muzycznego Wiktora.


Z kolei Braciak, nagrodzony za najlepszą główną rolę męską, w filmie "Kler" Wojciecha Smarzowskiego zagrał ks. Leszka Lisowskiego, skupionego na karierze pracownika kurii w wielkim mieście.

 

Joanna KuligPAP/Rafał Guz
Joanna Kulig

 

Jacek BraciakPAP/Rafał Guz
Jacek Braciak

 

 


Nagrodę za osiągnięcia życia odebrał reżyser i scenarzysta Krzysztof Zanussi, twórca m.in. "Struktury kryształu", "Iluminacji", "Barw ochronnych", "Kontraktu", "Eteru" i "Ciała obcego".

 

Krzysztof Zanussi i Maja KomorowskaPAP/Rafał Guz
Krzysztof Zanussi i Maja Komorowska

 

 

Gajos jako arcybiskup Mordowicz

 

Aleksandra Konieczna została uhonorowana za rolę drugoplanową Igi Cembrzyńskiej w filmie "Jak pies z kotem" w reż. Janusza Kondratiuka. Natomiast Janusza Gajosa Polska Akademia Filmowa doceniła za rolę arcybiskupa Mordowicza w "Klerze" w reż. Wojciecha Smarzowskiego. Film Smarzowskiego został także laureatem Nagrody Publiczności, wyłonionym w plebiscycie Wirtualnej Polski.

 

Aleksandra KoniecznaPAP/Rafał Guz
Aleksandra Konieczna

 

Janusz GajosPAP/Rafał Guz
Janusz Gajos

 


W kategorii Odkrycie Roku Orła odebrała Gabriela Muskała za scenariusz do filmu "Fuga" w reż. Agnieszki Smoczyńskiej. To opowieść o Alicji, która straciła pamięć. Po dwóch latach od zniknięcia zostaje odnaleziona przez rodzinę i wraca do swojego poprzedniego życia.

 

Gabriela MuskałaPAP/Rafał Guz
Gabriela Muskała

 


Nagrodę za najlepszą scenografię przyznano Zbigniewowi Daleckiemu i Pawłowi Jarzębskiemu za film "Kamerdyner" w reż. Filipa Bajona.
Najlepszym filmem dokumentalnym okazał się "Książę i dybuk" w reż. Elwiry Niewiery i Piotra Rosołowskiego.


Orła za najlepszą muzykę Polska Akademia Filmowa przyznała Mikołajowi Trzasce za "Kler". Trzaska ma już na swoim koncie Orła za muzykę do filmu "Wołyń", także w reż. Wojciecha Smarzowskiego.


Za najlepsze kostiumy do film "Kamerdyner" w reż. Filipa Bajona wyróżniono Małgorzatę Braszkę, Ewę Krauze, Małgorzatę Gwiazdecką i Izabelę Stronias.

 

21. gala wręczenia Polskich Nagród Filmowych


Najlepszym filmem europejskim został "Trzy billboardy za Ebbing, Missouri" w reż. Martina McDonagha. W kategorii najlepszy filmowy serial fabularny uhonorowano "Ślepnąc od świateł" w reż. Krzysztofa Skoniecznego, zrealizowany na podstawie powieści Jakuba Żulczyka pod tym samym tytułem.

 

"Zimna wojna" to polsko-francusko-brytyjski dramat, do którego zdjęcia realizowano w Polsce, Francji i Chorwacji. Akcja filmu osadzona jest w latach 50. i 60. XX wieku. Na tle rzeczywistości stalinowskiej Polski rozgrywa się historia wielkiej i trudnej miłości dwojga ludzi, którzy nie potrafią być ze sobą i jednocześnie nie mogą bez siebie żyć.


W filmie występują m.in. Joanna Kulig, Tomasz Kot, Agata Kulesza oraz Borys Szyc. Ważnym jego elementem jest połączenie polskiej muzyki ludowej z jazzem i piosenkami paryskich barów minionego wieku. Za scenariusz - obok Pawlikowskiego - odpowiadali także Janusz Głowacki oraz Piotr Borkowski. Twórcami scenografii są Katarzyna Sobańska i Marcel Sławiński, a autorem zdjęć Łukasz Żal.


Gala wręczenia 21. Polskich Nagród Filmowych Orły 2019 odbyła się w Teatrze Polskim w Warszawie.

prz/ PAP

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze