"Zimna wojna" nominowana do Oscara w trzech kategoriach

Kultura

Film "Zimna Wojna" w reżyserii Pawła Pawlikowskiego został nominowany do Oscara w kategorii najlepszy film nieanglojęzyczny. Szansę na statuetkę mają też operator Łukasz Żal - za zdjęcia oraz Paweł Pawlikowski - za reżyserię. Wieczorem w programie "Wydarzenia i Opinie" gościem Bogdana Rymanowskiego będzie Adam Woronowicz - aktor teatralny, który w "Zimnej Wojnie" wcielił się w postać konsula.

"Zimna wojna" Pawła Pawlikowskiego została we wtorek nominowana do Oscara w kategorii najlepszy film nieanglojęzyczny. Nominację otrzymał także operator Łukasz Żal za zdjęcia do tego filmu oraz Paweł Pawlikowski za reżyserię.

 

Nominacje dla filmu, reżysera i operatora

 

Łukasz Żal za zdjęcia był nominowany także do m.in. prestiżowej nagrody Amerykańskiego Stowarzyszenia Autorów Zdjęć Filmowych (ASC Award).

 

Pawlikowski został za reżyserię filmu został nagrodzony także w Cannes. Filmowiec jest już laureatem Oscara za "Idę".

 

Wśród nominowanych filmów w kategorii film nieanglojęzyczny znalazły się także niemiecki "Never Look Away" Floriana Henckela von Donnersmarcka, meksykańska "Roma" Alfonso Cuarona, libańskie "Kafarnaum" Nadine Labaki, japoński film "Złodziejaszki" Hirokazu Koreedy.

 

 

"Historyczne trzy nominacje"

 

Tuż po ogłoszeniu przez Amerykańską Akademię Filmową nominacji do tegorocznych Oskarów odbyła się konferencja prasowa twórców polskiego "Zimnej Wojny", kandydata do statuetki. Głos zabrał m.in. nominowany do Oskara za zdjęcia, Łukasz Żal.

 

- Jestem straszenie wzruszony. Do tego czasu nie myślałem o tym. Starałem się wypierać, nie oczekiwać niczego. Nagle się okazało, że są te nominacje. Jestem szczęśliwy, że mogłem wziąć udział w tej niezwykłej podróży jaką było robienie tego filmu i to co się dzieje teraz jest naprawdę extra, jest przepiękne - powiedział Żal.

 

Do nominacji odniósł się również Borys Szyc. W "Zimnej Wojnie" wcielił się w rolę Lecha Kaczmarka. Szyc wspomniał, że ostatnio widział się z Pawłem Pawlikowskim, i że promocja filmu choć jest ciężka bardzo się opłaciła. 

 

- Widziałem się kilka dni temu z Pawłem Pawlikowskim i naprawdę jest wychudzony i zmęczony promocją tego filmu ale jak widać warto było. Strasznie się cieszymy, to historyczne trzy nominacje tego filmu - powiedział Szyc.

 

- Trudno nie czuć najważniejszych, największych emocji w sytuacji, kiedy mamy historyczne wydarzenie. Trzy nominacje do Oscara - tego nie mieliśmy nigdy wcześniej. Mało tego, druga nominacja dla Łukasza Żala, druga nominacja dla Pawła Pawlikowskiego, który wcześniej zdobył już Oscara za "Idę". To wspaniałe południe. Mam nadzieję, że za parę tygodni przerodzi się we wspaniały wieczór - powiedział dyrektor Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej Radosław Śmigulski. 

 

 

 

Bez nominacji do Złotych Globów

 

"Zimną wojnę", która została nagrodzona m.in. pięcioma Europejskimi Nagrodami Filmowymi - za najlepszy europejski film roku, dla najlepszego reżysera i scenarzysty (Paweł Pawlikowski), europejskiej aktorki roku (Joanna Kulig) i dla najlepszego montażysty (Jarosław Kamiński) - wcześniej doceniono także m.in. w Cannes za reżyserię.


Zaskoczeniem dla krytyków filmowych był brak nominacji dla "Zimnej wojny" do Złotych Globów.

 

Paweł Pawlikowski o Oscary walczy po raz kolejny - w 2014 r. otrzymał statuetkę za film "Ida".


Laureatów Oscarów poznamy 24 lutego.

 


Nie umieją bez siebie żyć, nie potrafią być razem


Powstały w koprodukcji polsko-brytyjsko-francuskiej film opowiada o miłości dwojga ludzi, którzy nie umieją żyć bez siebie, ale też nie potrafią być razem. Melodramat o młodej dziewczynie – Zuli (w tej roli Joanna Kulig) szukającej szczęścia w powstającym zespole Mazurek i dojrzałym pianiście, jej instruktorze (Tomasz Kot), oparty jest na polskiej muzyce ludowej, z jazzem i piosenkami paryskich barów minionego wieku w tle.


Akcja filmu rozgrywa się w latach 50. i 60. ub. wieku m.in. w Polsce, Berlinie, Jugosławii i Paryżu. Zdjęcia do filmu według scenariusza Pawlikowskiego i Janusza Głowackiego (we współpracy z Piotrem Borkowskim) zrealizował Łukasz Żal a muzykę skomponował Marcin Masecki. W produkcji wystąpili także m.in. Tomasz Kot, Borys Szyc i Agata Kulesza.

 

 

Wieczorem w programie "Wydarzenia i Opinie" gościem Bogdana Rymanowskiego będzie Adam Woronowicz - aktor teatralny, który w "Zimnej Wojnie" wcielił się w postać konsula. Transmisja w Polsat News i polsatnews.pl od godziny 19:15.

prz/ml/ PAP, polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie