Wręczono Cezary. "Zimna Wojna" bez nagrody

Polska
Wręczono Cezary. "Zimna Wojna" bez nagrody
EPA/CHRISTOPHE PETIT TESSON

Japoński film "Złodziejaszki" (Shoplifters) w reż. Hirokazu Koreedy został uhonorowany nagrodą Cezara w kategorii najlepszy film zagraniczny przez francuską Akademię Sztuki i Techniki Filmowej. Wśród obrazów nominowanych do tej kategorii była "Zimna wojna".

"Złodziejaszki" japońskiego reżysera Koreedy opowiadają historię trzypokoleniowej rodziny żyjącej na ubogich przedmieściach Tokio. Jej członkowie utrzymują się z dorywczych zajęć, w tym - z kradzieży w sklepach. Pewnego dnia w życiu tej rodziny pojawia się bezdomna dziewczynka, którą domownicy przyjmują pod swój dach. Pieczołowicie skrywane tajemnice z przeszłości zaczynają wychodzić na jaw; więzy rodzinne (krwi) okazują się przy tym słabsze niż afiliacje z wyboru.

 

Nagrodzony w Paryżu film zebrał już liczne wyróżnienia. W walce o nagrodę Cezara dla najlepszego filmu zagranicznego rywalizował m.in z "Zimną wojną" Pawła Pawlikowskiego, "Trzema billboardami za Ebbing" Martina McDonagha i "Kafarnuum" Nadine Labaki.

 

"Złodziejaszki" miały swą światową premierę w maju 2018 r. Polska premiera filmu jest przewidziana na 22 marca 2019 r.

 

Nagrody francuskiej Akademii Sztuki i Techniki Filmowej były przyznawane już po raz 44-ty. Gościem honorowym odbywającej się w piątek wieczorem w sali Pleyel w Paryżu gali wręczenia nagród była legenda amerykańskiego kina, Robert Redford. 82-letni aktor otrzymał statuetkę Cezara za całokształt twórczości.

 

Przyznawana od ubiegłego roku nagroda publiczności przypadła w tym roku filmowi "Rodzina Tuche: Wolność, równość, rodzina / Tuche 3" w reż. Oliviera Baroux. Film ten obejrzało od premiery łącznie 5,7 mln widzów.

 

Nagroda publiczności przyznawana jest od ubiegłego roku filmom, które odniosły największy sukces kasowy.

jm/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie