Morawiecki: nasi piłkarze będą osiągać sukcesy w Lidze Mistrzów oraz mistrzostwach świata i Europy

Polska

- Jestem przekonany, że za 5-10 lat będziemy w stanie osiągać sukcesy w Lidze Mistrzów, w piłkarskich mistrzostwach świata i Europy - ocenił w sobotę premier Mateusz Morawiecki. Dodał, że we współpracy z PZPN można stworzyć "machinę" szkolenia polskich piłkarzy. Program ten to innowacyjny projekt dla podmiotów szkolących dzieci. Jego ideą jest wyznaczanie standardów pracy z młodymi zawodnikami.

Premier Mateusz Morawiecki wziął udział w prezentacji programu Certyfikacji Szkółek Piłkarskich na stadionie PGE Narodowy w Warszawie wraz z ministrem sportu i turystyki Witoldem Bańką oraz prezesem PZPN Zbigniewem Bońkiem.

 

- Jest to bardzo ważny krok w kierunku szkolenia naszych dzieci i młodszej młodzieży idących w setki może nawet w tysiące certyfikowanych szkółek - mówił premier.

 

Dodał, że dzięki takim szkółkom i współpracy z Polskim Związkiem Piłki Nożnej można "stworzyć wielką machinę szkolenia polskich piłkarzy i piłkarek", która za kilka lat przyniesie owoce.

 

- Będziemy w stanie osiągać to, co nam się marzy, i w Lidze Mistrzów, i na mistrzostwach Europy, świata, radować polskich kibiców - ocenił szef rządu.

 

Uczestniczący w konferencji minister sportu Witold Bańka dodał, że certyfikowanie szkółek piłkarskich to inwestycja w fundamenty, w sport dzieci i młodzieży. - Projekt certyfikacji akademii piłkarskich, szkółek piłkarskich to nie jest tylko inwestycja w polską piłkę, ale to jest inwestycja w przyszłość polskiego sportu - zaznaczył Bańka.

 

Prezes PZPN Zbigniew Boniek zwrócił uwagę na fakt, że w piłkę nożną chce grać w Polsce ok. 1,3 mln dzieci, a ok. 600 tys. z nich deklaruje, że "chciałoby być Lewandowskim czy Piątkiem".

- Musimy zapewnić tym dzieciom możliwość dobrego szkolenia. Przedstawiliśmy projekt certyfikacji szkółek panu premierowi, który obiecał, że wesprze go finansowo. Wszystkie koszty administracyjne zarządzania projektem pokrywa PZPN, natomiast dotacje z budżetu państwa trafią wyłącznie na procesy szkoleniowe. Jesteśmy szalenie dumni z tego projektu - podkreślił Boniek.

 

Zdaniem prezesa PZPN korzyści odniosą inne związki sportowe. Część adeptów szkółek piłkarskich może zmienić sportowe zainteresowania i osiągać wyniki w innych dyscyplinach.

hlk/ Polsat News, polsatnews.pl, PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie