Nielegalna broń, tytoń i alkohol w rękach policji. Zatrzymano 27 osób

Polska

To była wspólna akcja policji i urzędników celno-skarbowych na terenie województwa łódzkiego i dolnośląskiego. Znaleziono m.in. ok. 4 ton tytoniu, 1900 litrów alkoholu oraz 1000 sztuk podrobionych banderol akcyzowych. Zabezpieczono nielegalną broń różnego kalibru i amunicję oraz nielegalne linie produkcyjne alkoholu i papierosów. Zatrzymano 27 osób, a straty skarbu państwa oszacowano na 25 mln zł.

Funkcjonariusze Zarządu we Wrocławiu CBŚP pod nadzorem Dolnośląskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu ds. Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej we Wrocławiu, prowadzili sprawę związaną z przestępczością akcyzową i nielegalnym posiadaniem broni i amunicji.

 

35 "podejrzanych" adresów

 

W poniedziałek funkcjonariusze jednocześnie wkroczyli w 35 róznych miejsc na terenie województw łódzkiego i dolnośląskiego. Policjantom z CBŚP wsparcia udzielili, funkcjonariusze Dolnośląskiego Urzędu Celno-Skarbowego we Wrocławiu oraz Biura Spraw Wewnętrznych Policji w Łodzi.

 

CBŚP

  

Jak ustalili policjanci, zatrzymani od dłuższego czasu mogli nielegalnie produkować i handlować wyrobami akcyzowymi, wytwarzać, andlować i posiadać broń palną i amunicję bez wymaganego zezwolenia, zajmować się kłusownictwem i dystrybucją wyrobów mięsnych pozyskanych nielegalnie oraz przestępstwami korupcyjnymi związanymi z nadużyciem uprawnień wynikających z pełnionych funkcji publicznych. Łącznie zatrzymano 27 osób. 

 

W trakcie przeszukań funkcjonariusze zabezpieczyli 14 jednostek nielegalnej broni palnej różnego kalibru, 6 tłumików oraz 2000 sztuk amunicji.

 

CBŚP

 

Zlikwidowane zostały dwie nielegalne linie wytwarzania krajanki tytoniowej, linia służąca do pakowania papierosów oraz dwie rozlewnie, w których odkażano i destylowano wyroby spirytusowe.

 

CBŚP

 

W jednym z pomieszczeń gospodarczych policjanci odkryli, że zamocowana na ścianie płyta z uchwytami na narzędzia jest wejściem do magazynu, w którym składowano papierosy i nielegalny alkohol.

 

CBŚP

- Wartość zabezpieczonych produktów akcyzowych wyniosła 2,5 mln zł. Całkowite uszczuplenia Skarbu Państwa za okres działalności przestępczej grupy wyniosły co najmniej 25 milionów złotych - informuje Centralne Biuro Śledcze Policji.

 

Na poczet kar i grzywien zabezpieczono nieruchomości o wartości 13 mln zł oraz pieniądze w kwocie 170 tys. zł.

 

Zarzuty i areszt

 

Zatrzymani usłyszeli w prokuraturze m.in. zarzuty związane z nielegalnym wytwarzaniem broni i amunicji, produkcji i wprowadzania na terenie UE wyrobów akcyzowych w postaci papierosów i spirytusu, prania pieniędzy oraz kłusownictwa.

 

19 osób areszowano, wobec pozostałych zastosowano środki zapobiegawcze, w postaci poręczeń majątkowych i zakazu opuszczania kraju.

 

CBŚP

 

Za popełnione przestępstwa grozi kara do 10 lat pozbawienia wolności.

pgo/dro/ Polsat News
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie