Katar podnosi akcyzę na alkohol, tytoń i napoje energetyczne. "To podatek od grzechu"

Biznes
Katar podnosi akcyzę na alkohol, tytoń i napoje energetyczne. "To podatek od grzechu"
pixabay.com

Katar wprowadził 100-procentowy podatek od alkoholu. Według rządu jest to jeden z produktów "niszczących zdrowie", dlatego od stycznia mieszkańcy i turyści zapłacą za niego dwa razy więcej. Podobne podwyżki objęły również wyroby tytoniowe, napoje energetyczne, a nawet wieprzowinę. Fani piłki nożnej, którzy planują odwiedzić gospodarza Pucharu Świata w 2022, muszą liczyć się z wyższymi wydatkami.

Importem i dystrybucją alkoholu w Katarze, zdominowanym przez islamistów państwie na Półwyspie Arabskim, zajmuje się wyłącznie firma Qatar Distribution Company (QDC) w całości należąca do Qatar Airways.

 

We wtorek QDC opublikowała 30-stronicową listę ze zaktualizowanymi i droższymi cenami piwa, wina i napojów spirytusowych. Za sześciopak piwa Katarczycy zapłacą 90 riali katarski (niecałe 100 zł). Butelka ginu Bombay Sapphire będzie kosztować 340 riali (ponad 355 zł), a butelkę wina Shiraz z RPA będzie można kupić za równowartość 100 zł. Decyzją rządu 100-proc. podatek wprowadzono, aby ograniczyć sprzedaż "towarów niszczących zdrowie".

 

Słodkie napoje też droższe

 

Wyższa akcyza obejmie także wyroby tytoniowe, napoje energetyczne oraz wieprzowinę, a słodkie napoje zdrożeją o połowę.

 

Plany wprowadzenia nazywanego przez Katarczyków "podatku od grzechu" były zatajane przez władze, ale od jakiegoś czasu w mediach społecznościowych pojawiały się informacje, że rząd ma takie zamiary. Ostatecznie wyższa akcyza została potwierdzona przez ministerstwo finansów. W poniedziałek, a więc w przeddzień jej wprowadzenia, Katarczycy w wielu miastach ustawiali się w długich kolejkach przed sklepami, by kupić alkohol jeszcze przed podwyżką cen. 

 

Wyższe ceny alkoholu uderzą w fanów piłki nożnej chcących przyjechać na Puchar Świata, którego Katar jest gospodarzem w 2022 roku.

 

Alkohol legalny tylko w wyznaczonych miejscach

 

Szacuje się, że mistrzostwa przyciągną ponad 1,5 mln kibiców z zagranicy, a organizatorzy turnieju zapewnili, że alkohol będzie dostępny dla fanów w wyznaczonych miejscach, ale nie w przestrzeni publicznej, ze względu na szacunek dla tradycji i religii tego kraju. Urzędnicy Kataru zastrzegli, że picie alkoholu będzie bardziej ograniczone niż w poprzednich Mistrzostwach Świata, a fani będą mogli pić jedynie w wyznaczonych miejscach wokół stadionów.

 

Tę decyzję urzędnicy argumentują aktami przemocy, które w ich opinii, związane są z piciem alkoholu, a jako przykład podali starcia pomiędzy fanami z Anglii i Rosji we Francji podczas Euro 2016.

 

Spożywanie alkoholu w Katarze, w miejscach publicznych jest zabronione, a posiadanie napojów procentowych wymaga zezwolenia. Obywatele innych krajów legalnie można napić się alkoholu tylko w licencjonowanych barach, klubach i hotelach.

ked/dro/ The Telegraph
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie