Trzaskowski: ratusz nie będzie partycypował w kosztach odbudowy Pałacu Saskiego

Polska
Trzaskowski: ratusz nie będzie partycypował w kosztach odbudowy Pałacu Saskiego
PAP/Marcin Obara

- Ratusz nie będzie partycypował w kosztach odbudowy Pałacu Saskiego, ponieważ dla samorządu to nigdy nie był priorytet. W tej chwili trwają rozmowy o celowości odbudowy pałacu - powiedział we wtorek dziennikarzom prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski.

Trzaskowski potwierdził, że wciąż trwają rozmowy pomiędzy przedstawicielami m.st. Warszawy a stroną rządową na temat odbudowy Pałacu Saskiego.

 

- Postanowiłem nie traktować tej sprawy politycznie i po prostu rozmawiamy z marszałkiem Senatu (Stanisławem Karczewskim - red.) na temat tego, czy w ogóle taka odbudowa jest zasadna i na jakich zasadach ewentualnie miałaby być przeprowadzona, jak zadbać o rozwiązania komunikacyjne, jaką ten budynek miałby spełniać funkcję - o tym wszystkim rozmawiamy - wyjaśnił Trzaskowski.

 

Jednocześnie zastrzegł, że ratusz nie będzie partycypował w kosztach odbudowy, ponieważ - jak wyjaśnił - dla samorządu odbudowa pałacu nigdy nie była priorytetem.

 

- Warszawa ma naprawdę mnóstwo innych priorytetów, natomiast jest za wcześnie na rozmowę o jakichkolwiek szczegółach, dlatego, że w tej chwili rozmawiamy w ogóle o celowości odbudowy pałacu. Zgodziłem się na rozmowy, ponieważ poważnie traktuję marszałka Senatu i prezydenta Andrzeja Dudę - dodał.

 

"To są grunty m. st. Warszawy"

 

Poinformował, że podczas rozmów władze Warszawy pytają, co poza Senatem miałoby się znaleźć w tym miejscu, jak będą wyglądały rozwiązania komunikacyjne lub czy teren wokół pałacu będzie ogrodzony. - W momencie, kiedy się porozumiemy co do tych spraw, będziemy rozmawiali o kwestiach własnościowych - podkreślił.

 

Według Trzaskowskiego bez zgody władz miasta rząd nie będzie mógł wybudować czegokolwiek na działce należącej do miasta. - To są grunty, które są we władaniu m.st. Warszawy. No chyba, że rząd będzie chciał nacjonalizować grunty, które należą do samorządu - mówił.

11 listopada 2018 r. podczas obchodów setnej rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę, prezydent Andrzej Duda podpisał deklarację o restytucji Pałacu Saskiego.

 

Marszałek Senatu informował pod koniec stycznia, że w końcowej fazie są prace nad tzw. specustawą, która dokładnie określi warunki i harmonogram odbudowy Pałacu Saskiego w Warszawie. W Pałacu miałaby się mieścić m.in. nowa siedziba Senatu.

 

Pod koniec grudnia Karczewski mówił, że na odbudowę Pałacu Saskiego ma być przeznaczone "od 500 mln do 1 mld zł, ale bliżej tych 500 mln". Poinformował, że źródłem finansowania będzie budżet państwa i że rozmawiał już o tym z premierem Mateuszem Morawieckim oraz z minister finansów Teresą Czerwińską.

prz/ PAP

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze