Błaszczak: przebudowa Pałacu Saskiego powstanie na podstawie projektu z 1923 roku

Polska

Dokumentacja przebudowy Pałacu Saskiego sporządzona w 1923 r. stanowić będzie podstawę do przygotowania projektu odbudowy Pałacu Saskiego - powiedział w piątek Szef MON Mariusz Błaszczak podczas przekazania archiwalnej dokumentacji Pałacu Saskiego w siedzibie Wojskowego Biura Badań Historycznych.

- Przed II wojną światową Pałac Saski był siedzibą Sztabu Generalnego Wojska Polskiego. Zachowały się dokumenty to jest dokumentacja przebudowy Pałacu Saskiego na potrzeby Sztabu Generalnego, ta dokumentacja sporządzona w 1923 roku, potem aktualizowana stanowić będzie podstawę do przygotowania projektu odbudowy Pałacu Saskiego - powiedział Błaszczak.

 

Przypomniał, że "po raz pierwszy na temat odbudowy Pałacu Saskiego mówił śp. prezydent Lech Kaczyński, kiedy był prezydentem Warszawy". - Do tego projektu wrócił prezydent RP Andrzej Duda, kiedy to 11 listopada na pl. marszałka Piłsudskiego przy Grobie Nieznanego Żołnierza (...) podniósł sprawę odbudowy Pałacu Saskiego - dodał.

 

W ocenie szefa MON jest, to "bardzo ważna idea szczególnie w roku 100-lecia odzyskania niepodległości", "w ten sposób tworzymy most łączący dzisiejszą Polskę z Polską, która sto lat temu odzyskała niepodległość" - wyjaśnił.

 

Błaszczak przekazał archiwalne dokumenty, plany, rzuty i fotografie Pałacu Saskiego zachowane w Wojskowym Biurze Badań Historycznych Kancelarii Prezydenta RP podsekretarzowi stanu w kancelarii prezydenta RP Wojciechowi Kolarskiemu.

 

Wśród dokumentacji Pałacu Saskiego, której oryginały znajdują się w siedzibie Wojskowego Biura Historycznego jest m.in. plan Placu Saskiego z lat 20. XX w., rzut poziomy Placu i jego plan sytuacyjny z zaznaczonym Pałacem. To również fotografie z defilady na 11 listopada odbywającej się na Placu Saskim, kolumnady Pałacu, plan jego przyziemia oraz fotografie Pałacu Saskiego z lat 20. XX w.

paw/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie