Koalicja Europejska złożyła w PKW dokumenty rejestrujące komitet wyborczy

Polska
Koalicja Europejska złożyła w PKW dokumenty rejestrujące komitet wyborczy
Polsat News

Koalicja Europejska złożyła w PKW dokumenty rejestrujące komitet wyborczy - poinformowała w piątek szefowa Nowoczesnej Katarzyna Lubnauer. Jak dodała, listy Koalicji do Parlamentu Europejskiego poznamy na przełomie marca i kwietnia.

Podczas konferencji prasowej liderów Koalicji Europejskiej Katarzyna Lubnauer ogłosiła, że w piątek "zostały złożone dokumenty w Państwowej Komisji Wyborczej dotyczące rejestracji Koalicyjnego Komitetu Wyborczego Koalicja Europejska PO, PSL, SLD, Nowoczesna, Zieloni".

 

- To jest dobra wiadomość dla Polski, to jest dla dobra wiadomość dla wszystkich tych, którzy cenią demokrację, praworządność i godne miejsce Polski w Unii Europejskiej - mówiła szefowa Nowoczesnej.

 

Poinformowała też, że listy Koalicji Europejskiej do europarlamentu zostaną ogłoszone na przełomie marca i kwietnia.

 

"Demokracja bez kobiet to półdemokracja"

 

Podczas konferencji zapowiedziano również, że na listach Koalicji 50 proc. będą stanowić kobiety i 50 proc. mężczyźni. Lubnauer wyraziła radość, że Koalicja będzie miała parytet, bo - jak oceniła - "demokracja bez kobiet to półdemokracja".

 

Również Urszula Zielińska z Partii Zieloni podkreśliła, że jest dumna z tego, iż na listach Koalicji będzie parytet i - jak zadeklarowała - tak silna reprezentacja, będzie walczyła o prawa kobiet w PE.

 

Pod koniec lutego liderzy PO - Grzegorz Schetyna, PSL - Władysław Kosiniak-Kamysz, Nowoczesnej - Katarzyna Lubnauer, SLD - Włodzimierz Czarzasty oraz współprzewodniczący Zielonych Małgorzata Tracz i Marek Kossakowski podpisali deklarację o powołaniu Koalicji Europejskiej. "Powołujemy Koalicję Europejską, bo wspólnie lepiej zadbamy o interesy Polek i Polaków w UE. Uniemożliwimy wyprowadzenie Polski z Unii. Na trwałe zbudujemy dla Polski miejsce wśród głównych sił europejskich" - czytamy w deklaracji.

 

Wybory do Parlamentu Europejskiego odbędą się w Polsce 26 maja. Polacy będą wybierać 52 europosłów. W całej Unii wybory odbędą się w dniach 23-26 maja; Europejczycy wybiorą w sumie 705 europosłów.

bas/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie