Pięć osób z zarzutami w związku z wyłudzeniem 9 mln zł podatku VAT

Polska
Pięć osób z zarzutami w związku z wyłudzeniem 9 mln zł podatku VAT
Polsat News

Pięć osób usłyszało zarzuty w związku z wyłudzeniem 9 mln zł podatku VAT. Na wniosek prokuratora wobec osoby kierującej zorganizowaną grupą przestępczą zastosowano środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania.

Postępowanie w sprawie zorganizowanej grupy przestępczej dokonującej wyłudzenia podatku VAT prowadzi Prokuratura Okręgowa w Poznaniu. W toku śledztwa prokuratorzy ustalili, że zorganizowana grupa przestępcza działała w okresie od marca 2015 r. do kwietnia 2016 r.

 

Pół tysiąca faktur VAT

 

- W tym czasie członkowie grupy wyłudzili podatek VAT w wysokości ponad 9 milionów złotych na szkodę Skarbu Państwa. Prokuratorzy ustalili, że osoby te wystawiły w tym czasie prawie pół tysiąca faktur VAT tytułem nabycia kartonów lub skrzynek kartonowych o wartości 41 milionów złotych. Sprawcy dokumentowali fikcyjne transakcje sprzedaży towarów na rzecz ustalonych podmiotów, czym zawyżali wartość naliczonego podatki VAT - poinformowała w poniedziałek Prokuratura Krajowa.

 

Na polecanie prokuratora w sprawie zatrzymano pięć osób. - Cztery z nich usłyszały zarzuty udziału w zorganizowanej grupie przestępczej. Jeden z zatrzymanych usłyszał zarzuty kierowania zorganizowaną grupą przestępczą. Ponadto zatrzymani usłyszeli zarzuty wyłudzenia podatku VAT oraz oszustw w stosunku do mienia znacznej wartości - podkreśliła PK.

 

Do 10 lat więzienia

 

W stosunku do osoby kierującej zorganizowaną grupą przestępczą prokurator skierował wniosek o zastosowanie środka zapobiegawczego w postaci tymczasowego aresztowania. Sąd podzielił argumentację prokuratora i zastosował tymczasowe aresztowania na okres trzech miesięcy.

 

- Wobec pozostałych członków zorganizowanej grupy przestępczej prokurator zastosował środki zapobiegawcze w postaci dozorów policji, poręczeń majątkowych, zakazów opuszczania kraju i zakazów prowadzenia działalności gospodarczej - wskazano w komunikacie.

 

Podejrzanym za zarzucane im przestępstwa grozi kara do 10 lat więzienia.

pgo/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie