Izrael powinien przeprosić - szefowa oddziału Komitetu Żydów Amerykańskich na Europę Środkową

Polska
Izrael powinien przeprosić - szefowa oddziału Komitetu Żydów Amerykańskich na Europę Środkową
Polsat News
Nowy kryzys w stosunkach polsko-izraelskich wywołała kontrowersyjna wypowiedź premiera Izraela Binjamina Netanjahu na szczycie bliskowschodnim.

- Słowa p.o. szefa izraelskiego MSZ Izraela Katza o antysemityzmie Polaków były niedopuszczalne, a strona izraelska powinna za nie przeprosić - powiedziała w niedzielę w radiu Zet Agnieszka Markiewicz, szefowa oddziału Komitetu Żydów Amerykańskich na Europę Środkową.

Izrael Katz, p.o. szefa izraelskiego MSZ, powiedział zeszłym tygodniu, że "było wielu Polaków, którzy kolaborowali z nazistami i - tak jak powiedział Icchak Szamir (b. premier Izraela - red.), któremu Polacy zamordowali ojca - »Polacy wyssali antysemityzm z mlekiem matki«". Po tej wypowiedzi Polska odwołała swój udział w odbywającym się w Izraelu szczycie Grupy Wyszehradzkiej. W czwartek Katz oświadczył, że nie żałuje swojej wypowiedzi o tym, że Polacy "wysysają antysemityzm z mlekiem matki" i powtórzył, że "wielu Polaków" współpracowało z nazistami.

 

 

Agnieszka Markiewicz stwierdziła, że z tych słów minister Izrael Katz powinien się wycofać i przeprosić.

 

- My uważamy te słowa za niewłaściwe, niesprawiedliwe, krzywdzące, i za słowa, które zwłaszcza w obecnym kontekście relacji polsko-izraelskich, w kontekście dopiero co zakończonej konferencji bliskowschodniej w Warszawie, za niedopuszczalne. I rzeczywiście uważam, że strona izraelska powinna znaleźć sposób, żeby za te słowa przeprosić, i żeby przywrócić rozmowę na temat relacji polsko-żydowskich na właściwe tory - oceniła.

 

 

Dopytywana, czy przeprosiny powinien wystosować sam minister, czy premier Izraela Benjamina Netanjahu powiedziała, że "trudno jej wyrokować za stronę izraelską, kto powinien to zrobić".

 

 

- Myślę, że powinno to być zrobione w takiej formie, żeby strona polska poczuła z tym komfort, żeby w jakiś sposób poczuła się tym usatysfakcjonowana - powiedziała.

 

Dodała także, że zarzuty wobec Polski i Polaków trzeba zderzyć z faktami, które przeczą kolaboracji z Niemcami w czasie drugiej wojny swiatowe, co starają się zarzucać niektóre środowiska.

 

 

hlk/ radiozet.pl, PAP, polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie