Grypa w natarciu. Lekarz: najważniejsza profilaktyka i przestrzeganie podstawowych zasad higieny

Polska

- Grypa to poważny problem zdrowotny lekceważony przez ludzi. Jak podają najnowsze dane, zanotowano już 15 zgonów, 250 tys. osób jest chorych, a prawdopodobnie przynajmniej dwa razy tyle osób z objawami nie zgłasza się do lekarza - przekonuje prof. Paweł Januszewicz, konsultant medyczny Fundacji Polsat. Według lekarza, najważniejsza jest profilaktyka: stosowanie szczepień ochronnych i mycie rąk.

"W okresie od 1 września 2018 r. do 31 stycznia 2019 r., zanotowano łącznie niemal 2,2 mln zgłoszeń przypadków zachorowań lub podejrzeń zachorowań na grypę, natomiast w ostatnim okresie sprawozdawczym tj. 23-31.01.2019 r. zarejestrowano w Polsce ogółem ponad 200 tys. zachorowań na grypę i zakażenia grypopodobne" - wynika z meldunku Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego - Państwowego Zakładu Higieny.


Główny Inspektorat Sanitarny informuje, że od 1 września 2018 r. do 31 stycznia 2019 r., zarejestrowano 8 zgonów osób, u których stwierdzono obecność wirusa grypy.

 

Z powodu narastającej liczby infekcji grypowych w zeszłym tygodniu wprowadzono zakaz odwiedzin w szpitalu pulmonologicznym w Olsztynie. 

 

- W tej chwili mamy okres, gdy liczba infekcji narasta. Potwierdzono u nas do tej pory 10 przypadków grypy typu A, w tym 7 przypadków A/H1N1, czyli tzw. świńskiej grypy - powiedział Polsat News zastępca dyrektora ds. medycznych Szpitala Pulmonologicznego w Olsztynie.

 

Podwyższony wskaźnik zachorowalności występuje także w województwie śląskim, gdzie w ostatnich tygodniach odnotowano ponad 23 tys. przypadków zachorowań na grypę. W dwóch szpitalach w Bielsku-Białej częściowo zakazano odwiedzin i wstrzymano przyjęcia. Większość przypadków choroby jest tam spowodowana przez wirus AH1N1 - to tzw. świńska grypa.

 

Podobna sytuacja jest w Beskidzkim Centrum Onkologii - wprowadzono całkowity zakaz odwiedzin pacjentów oddziału kardiologii i kardioonkologii oraz oddziału gastroenterologicznego z pododdziałem chorób wewnętrznych, wstrzymano także przyjęcia planowe do oddziału kardiologii i kardioonkologii. Ograniczono także odwiedziny do jednej osoby przy łóżku pacjenta w godzinach 16-18 w pozostałych oddziałach szpitala.

 
ked/luq/ Polsat News
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie