Wzrost zachorowań na grypę i odrę. Zakaz odwiedzin w szpitalu pulmonologicznym w Olsztynie

Polska
Wzrost zachorowań na grypę i odrę. Zakaz odwiedzin w szpitalu pulmonologicznym w Olsztynie
Polsat News

- Powodem wstrzymania odwiedzin w szpitalu pulmonologicznym w Olsztynie jest narastająca liczba infekcji grypowych. Powinniśmy do końca tygodnia wygasić ogniska i od poniedziałku przyjmować pacjentów - powiedział Polsat News Jacek Owczarczyk, zastępca dyrektora ds. medycznych. Warmińsko-mazurski Sanepid odnotowuje wzrost zachorowań na grypę i choroby grypopodobne oraz na odrę.

- W tej chwili mamy okres, gdy liczba infekcji narasta. Potwierdzono u nas do tej pory 10 przypadków grypy typu A, w tym 7 przypadków A/H1N1, czyli tzw. świńskiej grypy - powiedział Polsat News zastępca dyrektora ds. medycznych Szpitala Pulmonologicznego w Olsztynie.

 
Mówiąc o stanie zdrowia pacjentów z grypą A/H1N1 poinformował, że jest to grypa o lekkim przebiegu. - U nas leżą pacjencji z przewlekłymi schorzeniami dróg oddechowych, na których nakładanie się infekcji grypowych może stanowić zagrożenie zdrowia lub życia, dlatego podjęliśmy decyzję o ich izolowaniu, szczególnym nadzorze, wstrzymaniu przyjęć i odwiedzin, żebyśmy mogli wygasić ogniska grypowe - powiedział Owczarczyk.

 

- Pobrane wczoraj próbki nie potwierdziły nowych przypadków. Powinniśmy do końca tygodnia wygasić ogniska i przyjmować pacjentów od poniedziałku - dodał. 

 

2 przypadki wirusa RSV B

 

Od początku roku Wojewódzka Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Olsztynie odnotowała 29 potwierdzonych przypadków zachorowania na grypę typu A/H1N1/v (tzw. świńska grypa) oraz 2 przypadków wirusa RSV B.

 

- Warto zauważyć, że w ubiegłym roku odnotowywaliśmy zachorowania na grypę typu A/H3, w tym roku jest to inny wirus - podkreślił dyrektor Sanepidu Janusz Dzisko i dodał, że należy pamiętać, iż nie wszyscy chorzy są poddawani badaniom laboratoryjnym określającym typ wirusa.

 

- Dla nas miarodajnym wzrostem liczby zachorowań jest ilość dodatnich prób. W jednej z przychodni w Ostródzie na 22 pobrane próby 15 okazało się dodatnich na obecność wirusa A/H1N1/v oraz jeden przypadek to grypa A/H3, czyli taka, jaka dominowała przed rokiem - podał Dzisko.

 

12 przypadków zachorowań to dzieci

 

Wśród 29 potwierdzonych przypadków świńskiej grypy 12 osób to dzieci w wieku do 14 roku życia.

 

W związku ze wzrostem zachorowań na grypę i choroby grypopodobne szpital pulmonologiczny w Olsztynie wprowadził całkowity zakaz odwiedzin pacjentów na oddziałach. Dzisko zaznaczył, że w tej placówce jest leczonych wielu pacjentów onkologicznych, których odporność jest minimalna.

 

- Ten zakaz odwiedzin ma uchronić pacjentów przed "przyniesieniem" im wirusa - wyjaśnił Dzisko i dodał, że wśród pacjentów tej placówki już odnotowano przypadki grypy.

 

Szczyt dopiero nastąpi

 

W ocenie Dziski szczyt zachorowań na grypę i choroby grypopodobne w woj. warmińsko-mazurskim dopiero nastąpi.

 

W ostatnim czasie w woj. warmińsko-mazurskim odnotowywany jest także wzrost zachorowań na odrę. Od stycznia Sanepid potwierdził 11 przypadków tej choroby, przy czym 8 osób to Ukraińcy, a pozostali chorzy to Polacy, którzy mieli kontakt z obywatelami Ukrainy. Wśród chorych Polaków jest pracownik służby zdrowia, który zawodowo miał kontakt z osobą, która przebywała w ostatnim czasie na Ukrainie. Przypadki odry odnotowano w Lidzbarku Warmińskim, Olsztynie i okolicy oraz w Nidzicy.

 

- W związku z tymi przypadkami odry zaszczepiliśmy przeciwko odrze 274 osoby, które miały kontakt z chorymi - poinformował szef warmińsko-mazurskiego Sanepidu i dodał, że osoby, które miały kontakt z chorymi na odrę zwykle nie odmawiają szczepień.

 

Ponad 2 mln zgłoszeń zachorowań od września

 

"W okresie od 1 września 2018 r. do 31 stycznia 2019 r., zanotowano łącznie niemal 2,2 mln zgłoszeń przypadków zachorowań lub podejrzeń zachorowań na grypę, natomiast w ostatnim okresie sprawozdawczym tj. 23-31.01.2019 r. zarejestrowano w Polsce ogółem ponad 200 tys. zachorowań na grypę i zakażenia grypopodobne" - wynika z meldunku Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego - Państwowego Zakładu Higieny.


Główny Inspektorat Sanitarny informuje, że od 1 września 2018 r. do 31 stycznia 2019 r., zarejestrowano 8 zgonów osób, u których stwierdzono obecność wirusa grypy.


Zgodnie z informacją dostępną na stronie European Centre for Disease Prevention and Control (ECDC) w większości krajów Unii Europejskiej/ Europejskiego Obszaru Gospodarczego zwiększa się aktywność wirusa grypy.

 

European Centre for Disease Prevention and Control (ECDC)

Z 45 krajów przekazujących dane epidemiologiczne do ECDC, w czwartym tygodniu 2019 roku: w 1 kraju odnotowano podstawową aktywność wirusa grypy (Kazachstan), w 22 krajach odnotowano niską aktywność wirusa grypy, w 16 odnotowano średnią aktywność wirusa grypy, zaś 6 krajów odnotowało wysoką aktywność wirusa (rejon południowy).

 

msl/ PAP, gis.gov.pl, ecdc.europa.eu, Polsat News
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie