Dziewczynka urodziła się z sercem na zewnątrz. Po trzech operacjach opuszcza szpital

Technologie

Brytyjka Vanellope Wilkins urodziła się bez mostka. Jej serce było odkryte. Większość dzieci z taką wadą umiera, ale lekarzom udało się ocalić jej życie. Przeprowadzili trzecią, skomplikowaną operację. Teraz dziewczynka została na stałe wypisana do domu.

Ektopia serca to rzadka wada wrodzona, która polega na nieprawidłowym ułożeniu tego narządu. Z taką wadą w 2017 roku urodziła się Vanellope Wilkins. Jej serce było położone na zewnątrz ciała. Natychmiast po narodzinach dziecko było operowane w szpitalu w Leicester. Według lekarzy miało 10 proc. szans na przeżycie.

 

Po drugiej operacji we wrześniu 2018 roku dziewczynka trafiła do domu w Nottingham. Teraz przeszła kolejny zabieg, jednak lekarze nie zdradzili, czym różnił się od poprzednich operacji. Twierdzą, że po nim dziewczynka już na stałe będzie mogła przebywać w domu.

 

- Jej wada jest tak niezwykła i rzadka, że musieliśmy w marszu wymyślać procedury - powiedział Patrick Davies, lekarz pediatra zajmujący się Vanellope. 

 

Rodzice dziewczynki przeszli specjalne szkolenia, żeby opiekować się dzieckiem całodobowo.

 

Według wiedzy lekarzy, Vanellope to pierwsze dziecko w Wielkiej Brytanii z tą wadą, które przeżyło operacje. Zwykle dzieci z tą wadą umierają w ciągu pierwszych kilku dni życia. 

mta/paw/ Reuters, polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie