Urodziła się z sercem poza ciałem. Po miesiącach leczenia wypisano ją do domu

Technologie

Vanellope przyszła na świat z sercem wykształconym poza jej organizmem. Godzinę po jej narodzinach w szpitalu w Leicester w Wielkiej Brytanii, musiała przejść poważną operację, a lekarze dawali jej 10 proc. szans na przeżycie. Po dziewięciu miesiącach pobytu w szpitalu dziewczynka została wypisana do domu.

- Ciągle myślę o tym, co mogło się stać pierwszego dnia, kiedy się urodziła. Ta myśl nie daje mi spokoju, motywuje do działania - powiedziała w rozmowie z agencją Reutera mama dziewczynki Naomi Findlay.

 

Serce wróciło na swoje miejsce

 

Tzw. ektopię serca (wadę wrodzoną polegającą na nieprawidłowym położeniu serca) u Vanellope wykryto jeszcze podczas badań prenatalnych. Lekarze sugerowali rodzicom przerwanie ciąży, bo w zdecydowanej większości przypadków takie dzieci rodzą się martwe.

 

Dziewczynka przyszła na świat w listopadzie 2017 r. w szpitalu Glenfield Hospital w Leicester. O jej życie walczył 50-osobowy zespół lekarzy. Później przeszła jeszcze dwie operacje, w wyniku których jej serce ostatecznie "wróciło na swoje miejsce".

 

Matka: jestem gotowa do działania

 

Po sześciu miesiącach pobytu w szpitalu w Leicester, Vanellope została przeniesiona do placówki w Nottingham, by być bliżej rodziny. We wtorek ostatecznie wróciła do domu.

 

Rodzice dziecka musieli przejść szkolenie w obsłudze sprzętu medycznego i zachowań w kryzysowych sytuacjach.

 

- Jestem gotowa do działania - zapewnia mama dziewczynki. Vanellope jest pierwszym dzieckiem z taką wadą uratowanym w Wielkiej Brytanii.

 

polsatnews.pl, Wydarzenia, The Sun

bas/grz/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie