Włoski rząd popiera przeprowadzenie wyborów w Wenezueli

Świat
Włoski rząd popiera przeprowadzenie wyborów w Wenezueli
PAP/EPA/LEONARDO MUNOZ

Rząd Włoch oświadczył w poniedziałek, że popiera dążenia narodu wenezuelskiego do przeprowadzenia nowych wyborów prezydenckich. W wydanej nocie gabinet Giuseppe Contego zaapelował o natychmiastowe dostarczenie pomocy humanitarnej dla ludności.Włochy są jednym z nielicznych największych krajów UE, które nie uznały lidera opozycji Juana Guaido jako tymczasowego prezydenta Wenezueli.

 

Po wystosowanym w poniedziałek przez Guaido apelu do rządu Włoch o uznanie jego tymczasowej prezydentury, władze w Rzymie oświadczyły: "Włochy popierają pragnienie narodu wenezuelskiego, by w szybkim tempie odbyły się nowe, wolne i transparentne wybory prezydenckie, w drodze pokojowego i demokratycznego procesu, przy poszanowaniu zasady samostanowienia".

 

"Konieczna jest natychmiastowa interwencja, by złagodzić cierpienia ludności i umożliwić bezzwłoczny dostęp do pomocy humanitarnej" - ogłosił włoski rząd. Zaapelował o zagwarantowanie obywatelom bezpieczeństwa poprzez powstrzymanie się od wszelkich form przemocy i o zapewnienie prawa do wolnego i pokojowego manifestowania swego niezadowolenia i protestu; "bez jakiegokolwiek przymusu" - dodano.

 

Włochy zapewniły ponadto, że będą aktywnie uczestniczyć w pracach międzynarodowej grupy kontaktowej w sprawie Wenezueli począwszy od pierwszego spotkania z Montevideo w Urugwaju 7 lutego.

 

Wcześniej prezydent Włoch Sergio Mattarella zaapelował do włoskiego rządu o poczucie odpowiedzialności i jasność w sprawie Wenezueli "zgodnie z linią podzielaną przez sojuszników i europejskich partnerów".

 

WIDEO: Wenezuela zamyka ambasady w USA, ale Trump zapowiedział, że nie wycofa swoich dyplomatów

 

pgo/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie