Ławrow: Rosja będzie wspierać prezydenta Wenezueli Maduro

Świat
Ławrow: Rosja będzie wspierać prezydenta Wenezueli Maduro
PAP/EPA/MIRAFLORES PRESS / HANDOUT
Na zdjęciu: Nicolas Maduro

Rosja podejmie wszelkie niezbędne działania, by wspierać administrację prezydenta Wenezueli Nicolasa Maduro - oświadczył we wtorek szef rosyjskiej dyplomacji Siergiej Ławrow. Jednocześnie Moskwa oczekuje, że Wenezuela zgodnie z planem spłaci w końcu marca kolejną ratę swego zadłużenia wobec Rosji.

Uznał, że sankcje nałożone przez USA na wenezuelską państwową firmę naftową są nielegalne i dodał, że sankcje te są równoznaczne z próbą skonfiskowania przez Stany Zjednoczone państwowych aktywów Wenezueli.

 

Rosja wzywa Wenezuelę do spłaty długu

 

Wiceminister Siergiej Storczak powiedział, że zadłużenie Wenezueli w Rosji wynosi 3 mld USD i że jest ono spłacane w ratach po ok. 100 mln USD dwa razy do roku. Najbliższa rata przypada w marcu. Dodał, nawiązując do sytuacji w Wenezueli, że "wszystko zależy teraz od armii, od żołnierzy, od tego, jak wierni będą swojej służbie i przysiędze".

 

Rosyjski resort finansów podkreślił jednak w oświadczeniu, że do umowy kredytowej nie wprowadzono żadnych zmian, więc Wenezuela "musi zrealizować zobowiązania, które wzięła na siebie wobec kredytodawcy".

 

Dzień wcześniej USA nałożyły sankcje na wenezuelską państwową firmę naftową PDVSA. Agencja Associated Press zwraca uwagę, że rosyjski Rosnieft jest partnerem tej firmy.

 

Rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow oświadczył we wtorek, że amerykańskie sankcje są równoznaczne z próbą nielegalnej, otwartej ingerencji w sprawy wewnętrzne Wenezueli. Powiedział, że Moskwa analizuje implikacje tych sankcji dla Rosji i zamierza wykorzystać wszelkie mechanizmy prawne w jej dyspozycji do ochrony swoich interesów w Wenezueli.

las/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie