Wenezuela zamyka ambasady w USA. Trump chce odciąć Maduro od pieniędzy

Świat

Wenezuela zamyka ambasadę i wszystkie swoje konsulaty w USA - ogłosił w czwartek prezydent tego kraju Nicolas Maduro. Z kolei USA chce, by dochody z wenezuelskiej ropy naftowej trafiały do lidera opozycji Juan Guaido, który ogłosił się w środę tymczasowym prezydentem kraju.

35-letni Juan Gaido podniósł prawą rękę i powiedział, że "formalnie przejmuje odpowiedzialność krajowego organu wykonawczego" - podała agencja Associated Press. Demonstranci wyszli w środę na ulice wielu wenezuelskich miast, żądając ustąpienia socjalistycznego prezydenta Nicolasa Maduro i jego rządu. Od poniedziałku w protestach przeciwko prezydentowi Nicolasowi Maduro i rządowi w Wenezueli zginęło co najmniej 26 osób - podała w czwartek AFP, powołując się na pozarządową organizację Wenezuelskie Obserwatorium Konfliktów Społecznych.

 

 

USA che odciąć Maduro od pieniędzy

 

USA chcą sprawić, by dochody z wenezuelskiej ropy naftowej trafiały do lidera opozycji Juana Guaido, który ogłosił się w środę tymczasowym prezydentem, i chcą odciąć od pieniędzy coraz bardziej izolowanego na arenie międzynarodowej prezydenta Nicolasa Maduro.

 

"Aktualnie skupiamy się na odłączeniu nielegalnego reżimu Maduro od źródeł jego dochodów - powiedział dziennikarzom w Białym Domu doradca ds. bezpieczeństwa narodowego John Bolton. - Uważamy, że zgodnie z naszym uznaniem Juana Guaido jako tymczasowego prezydenta Wenezueli dochody te powinny trafić do legalnego rządu".

 

Doradca amerykańskiego prezydenta dodał, że proces jest "bardzo skomplikowany" i że władze analizują, w jaki sposób miałoby to funkcjonować.

 

Władze Wenezueli nie odpowiedziały na prośbę o komentarz, podobnie jak lider opozycji Guaido - podaje agencja Reutera.

 

 

Trump zapowiada wywarcie presji

 

Kilka minut po deklaracji Juan Gaido, Trump wydał oświadczenie, w którym uznał tymczasowego prezydenta i poinformował, że użyje "pełni władzy ekonomicznej i dyplomatycznej Stanów Zjednoczonych w celu wywarcia presji, żeby przywrócić demokrację w Wenezueli".

 

Sekretarz stanu USA Mike Pompeo wezwał Maduro, aby ustąpił ze stanowiska. Jednocześnie wezwał wenezuelską armię do wspierania wysiłków na rzecz przywrócenia demokracji.

 

W oświadczeniu amerykański sekretarz stanu powiedział, że Waszyngton poprze przywódcę opozycji Juana Guaido, gdy utworzy on rząd tymczasowy i przygotuje kraj do wyborów. - Wenezuelczycy cierpieli wystarczająco długo pod (rządami) katastrofalnej dyktatury Nicolasa Maduro - powiedział Pompeo. - Apelujemy do Maduro, aby się usunął na rzecz prawowitego przywódcy, który odzwierciedla wolę Wenezuelczyków.

 

Gaido poparła też OPA - w jej skład wchodzą wszystkie państwa Ameryki poza terytoriami należącymi do państw europejskich. Również przedstawiciel kanadyjskiego rządu, zastrzegając anonimowość, zapowiedział, że jego kraj uzna Guaido za "nowego tymczasowego prezydenta" Wenezueli.

 

Przewodniczący Rady Europejskiej Donald Tusk napisał na Twitterze, że "ma nadzieję, że Europa zjednoczy się, by wesprzeć demokratyczną władzę w Wenezueli". "W przeciwieństwie do Maduro, zgromadzenie parlamentarne na czele z Juanem Guaido ma demokratyczny mandat od Wenezuelczyków" - oświadczył Tusk.

 

 

Maduro: Wenezuela zamyka ambasadę i konsulaty w USA

 

Wenezuela zamyka ambasadę i wszystkie swoje konsulaty w USA - ogłosił w czwartek prezydent tego kraju Nicolas Maduro. Dzień wcześniej oświadczył, że Caracas zrywa stosunki dyplomatyczne z USA, po tym gdy Donald Trump uznał lidera wenezuelskiej opozycji Juana Guaido za tymczasowego prezydenta.

 

W przemówieniu Maduro podkreślił, że zgadza się ze stanowiskiem Meksyku i Urugwaju, które zaapelowały o dialog pomiędzy wenezuelskim rządem i opozycją, by rozwiązać zaistniały kryzys polityczny.

 

W środę Maduro zapowiadał, że amerykański personel dyplomatyczny ma 72 godziny na opuszczenie Wenezueli. Dodał, że USA popełniają "poważny błąd", próbując narzucić Wenezueli prezydenta. 

 

 

bas/ polsatnews.pl, PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie