Kolejny kraj skontroluje escape roomy. Do akcji ruszają strażacy na Litwie

Świat
Kolejny kraj skontroluje escape roomy. Do akcji ruszają  strażacy na Litwie
Pixabay/Clockedindk

Po pożarze w pokoju zagadek w Koszalinie, w którym w wyniku zaczadzenia zmarło pięć 15-latek, litewska straż pożarna zapowiada kontrole w escape roomach w swoim kraju. Zamierza sprawdzić m.in., jakie wymagania w zakresie bezpieczeństwa postawiono tym obiektom i czy nie jest konieczne zaostrzenie przepisów dla tego typu miejsc.

W rozmowie z Baltic News Service szef Straży Pożarnej Jūris Targonskas zapewnił, że kontrole mają na celu zapewnienie wysokiego poziomu bezpieczeństwa. 

 

Według departamentu Pożarnictwa i Ratownictwa (PAGD) na Litwie działa ok. 40 escape roomów.

 

Kontrole w Czechach i Holandii

 

Litwa to kolejny kraj, który podjął decyzję o kontrolach w pokojach zagadek. Wcześniej takie działania zapowiedziała straż pożarna w Czechach, gdzie znajduje się 250 escape roomów. - Skupimy się na wyjściach ewakuacyjnych, na tym, czy obiekty zostały prawidłowo dopuszczone do użytku i na podobnych sprawach. Przez pierwsze trzy miesiące będzie to wyrywkowe - powiedział publicznej Czeskiej Telewizji (CT) Jan Szpaner z wydziału prewencji pożarowej komendy głównej straży.

 

Kontrole pokojów zagadek zleciła również Organizacja Escaperoom Nederland, zrzeszająca właścicieli escape roomów w Holandii, gdzie jest ponad 800 takich obiektów. Mike van Hoenselaar z Escaperoom Nederland zapewnił, że bezpieczeństwo w tego typu placówkach jest w Holandii na znacznie wyższym poziomie niż w Polsce, dodał jednak, że "dodatkowa kontrola nigdy nie zaszkodzi".

 

Polska liderem w Europie

 

Według szacunków, w Polsce jest ok. 1100 escape roomów - prawdopodobnie najwięcej w Europie. Dotychczas strażacy skontrolowali ponad 400 takich obiektów w całej Polsce. - 40 właścicieli escape roomów, w których wykryto nieprawidłowości zostało ukaranych grzywnami. Natomiast 53 takie lokale zostały zamknięte - powiedział we wtorek w programie pierwszym Polskiego Radia komendant główny PSP gen. brygadier Leszek Suski.

 

Nazwa "escape room" pochodzi od odkreślenia "escape the room", czyli uciec z pokoju, który jest zamknięty. Gra polega na tym, że jej uczestnicy mogą wyjść z pomieszczenia dopiero, gdy w wyznaczonym czasie odgadną zagadki lub rozwiążą zadania. Tematy zabawy (zagadek) są różne.

 

pgo/dro/ bns.lt, brandveilig.com, nos.nl, PAP

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze