W czwartek wspólny pogrzeb ofiar pożaru w escape roomie. "Dziewczęta spoczną obok siebie"

Polska

- W czwartek odbędzie się pogrzeb ofiar pożaru w escape roomie w Koszalinie. Pogrzeb będzie wspólny - zapowiedział prezydent Koszalina Piotr Jedliński. W pożarze w miniony piątek zginęło pięć 15-latek, wszystkie uczyły się w jednej klasie.

- W czwartek odbędą się uroczystości pogrzebowe, o szczegółach będziemy informować państwa na bieżąco, trwają w tej chwili jeszcze ustalenia z rodzinami ofiar, jak te uroczystości będą przeprowadzane - powiedział na poniedziałkowej konferencji prasowej prezydent Koszalina Piotr Jedliński.

 

- Pogrzeb będzie jeden, pogrzeb będzie wspólny, dziewczęta spoczną obok siebie na koszalińskim cmentarzu - dodał prezydent miasta.

 

Podczas konferencji z apelem do mediów zwróciła się kurator oświaty województwa zachodniopomorskiego Magdalena Zarębska-Kulesza. - Nam jest teraz potrzebny spokój, dajcie państwo pracować specjalistom, by nasze dzieci były bezpieczne w szkole i w domu. To jest teraz najważniejsze - powiedziała. Dodała, że w szkole pomoc psychologiczna jest udzielona wszystkim uczniom i nauczycielom. Zapewniła, że pomoc będzie zagwarantowana tak długo, jak będzie potrzebna.

 

Dyrektor Szkoły Podstawowej nr 18 Karina Gajda podkreśliła, że poniedziałek to bardzo trudny dla szkoły - nauczyciele i uczniowie po raz pierwszy zobaczą puste miejsca pięciu uczennic. Kolejnym trudnym dniem będzie czwartek. - Tego dnia nie odbędą się zajęcia dydaktyczne. Szkoła zorganizuje opiekę dla dzieci, które przyjdą do szkoły, a rodzice są proszeni o zorganizowanie opieki dla dzieci, które nie przyjdą do szkoły - powiedziała Karina Gajda, dyrektor szkoły podstawowej nr 18 w Koszalinie.

 

Apel do mediów

 

- W imieniu rodziców zwracam się z apelem kolejny raz, aby uszanować rodziny ofiar. Tutaj pan prezydent, pani kurator, pani dyrektor powtarzali prośbę o to, aby nie nagabywać naszych dzieci. A ja wręcz od państwa tego żądam. Proszę im dać spokojnie funkcjonować w tej brutalnej rzeczywistości - powiedziała Dagmara Podraza-Olek, przewodnicząca rady rodziców.

 

W piątek po godz. 17:00 w escape roomie w Koszalinie doszło do pożaru, w którym zginęło pięć dziewcząt, a jeden mężczyzna jest ciężko poparzony.

 

Państwowa Straż Pożarna na polecenie ministra Joachima Brudzińskiego rozpoczęła kontrole przeciwpożarowe w podobnych obiektach na terenie całego kraju. Rzecznik prasowy komendanta głównego PSP st. bryg. Paweł Frątczak powiedział, że do czasu wyjaśnienia przyczyn tragedii w Koszalinie strażacy zalecają wstrzymanie się od korzystania z takich obiektów.

 

bas/las/luq/ked PAP, polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie