Nieprawidłowości we wszystkich lokalach z escape roomami w Małopolsce

Polska
Nieprawidłowości we wszystkich lokalach z escape roomami w Małopolsce
Flickr.com/ zdj. ilustracyjne

Nieprawidłowości z zakresu ochrony przeciwpożarowej stwierdzono we wszystkich 42 skontrolowanych w Małopolsce lokalach, w których funkcjonują lub funkcjonowały tzw. escape roomy - poinformowała Małopolska Straż Pożarna. Po kontroli zakaz eksploatacji otrzymało 14 lokali w tym województwie. Przyznano siedem mandatów. Średnia wysokość grzywny to 500 zł.

Kontrole małopolska Państwowa Straż Pożarna prowadziła od soboty do poniedziałku. Jak wynika z informacji przekazanych dziennikarzom podczas wtorkowego briefingu prasowego w urzędzie wojewódzkim w Krakowie, we wszystkich 42 skontrolowanych w Małopolsce lokalach, w których funkcjonują lub funkcjonowały tzw. escape roomy, stwierdzono nieprawidłowości z zakresu ochrony przeciwpożarowej.

 

Zakaz eksploatacji otrzymało 14 lokali - 12 w Krakowie, jeden w Nowym Targu i jeden w Wadowicach. Małopolski Komendant Wojewódzki PSP nadbryg. Stanisław Nowak wyjaśnił, że w tych obiektach nieprawidłowości mogły zagrażać życiu, chodzi m.in. o długość drogi ewakuacyjnej.

 

Wykładziny podłogowe, łatwo zapalne materiały

 

Łącznie w 42 lokalach strażacy odnotowali 240 nieprawidłowości z zakresu ochrony przeciwpożarowej; w zakresie nieprawidłowych warunków ewakuacji stwierdzono 83 nieprawidłowości. 19 lokali było użytkowanych niezgodnie z przeznaczeniem obiektu budowlanego, 17 lokali znajdowało się w budynkach przeznaczonych do celów mieszkalnych.

 

Wśród najczęstszych nieprawidłowości Stanisław Nowak wymienił m.in. brak wyposażenia budynku w urządzenia zapobiegające zadymieniu, przekroczenie o 100 proc. dopuszczalnej drogi ewakuacji przy jednym kierunku dojścia ewakuacyjnego, brak oznakowania dróg ewakuacyjnych, występowanie na drogach ewakuacyjnych wykładziny podłogowej oraz okładzin ściennych z materiału łatwo zapalnego.

 

Strażacy wydali siedem mandatów karnych, komendant straży poinformował, że średnia wysokość grzywny to 500 zł.

 

Na terenie woj. małopolskiego zidentyfikowano 43 lokale z escape roomami. Jednego z lokali nie udało się skontrolować ze względu na jego sezonową działalność. 26 spośród 42 lokali znajduje się w Krakowie.

 

Wojewoda małopolski Piotr Ćwik podkreślił, że być może na terenie Małopolski jest więcej obiektów świadczących ofertę podobną do escape roomów. Wojewoda zaapelował, zwracając też uwagę na zbliżające się ferie, aby mieszkańcy - jeśli podejrzewają, że gdzieś prowadzona jest działalność podobna do escape roomów - zgłaszali swoje niepokoje do straży pożarnej lub na policję. - Żaden sygnał nie pozostanie bez odzewu - zapewnił.

 

Piotr Ćwik poinformował także, że trwają kontrole Wojewódzkiego Inspektora Nadzoru Budowlanego, których wyniki zostaną przedstawione prawdopodobnie w piątek.

 

Zamknięto ponad 50 lokali

 

Dotychczas strażacy skontrolowali ponad 400 tzw. escape roomów w całej Polsce.

 

- 40 właścicieli escape roomów, w których wykryto nieprawidłowości zostało ukaranych grzywnami. Natomiast 53 takie lokale zostały zamknięte - powiedział we wtorek w programie pierwszym Polskiego Radia komendant główny PSP gen. brygadier Leszek Suski.

 

"Zlokalizowaliśmy 548 działalności gospodarczych, ponad 400 skontrolowaliśmy" - powiedział Leszek Suski. Zaznaczył, że po przeprowadzonych kontrolach do jednego lokalu strażacy mają średnio 4 zastrzeżenia co do zapewnienia przez ich organizatorów bezpieczeństwa uczestnikom zabawy.

 

Podkreślił również, że działalność jaką jest escape room można założyć w ciągu jednego dnia i nie podlega ona obowiązkowi kontroli czy opiniowania ze strony straży pożarnej.

 

- Do tej pory działalność taka była zgłaszana pod różnymi szyldami, jako działalność intelektualna, naukowa, sportowa. Nie ma obowiązku zgłaszania chęci prowadzenia takiej działalności do Państwowej Straży Pożarnej. Tak, jak nie ma wymagań zgłaszania przed uruchomieniem zakładów fryzjerskich czy sklepów spożywczych - powiedział komendant straży.

 

Kontrole w woj. pomorskim

 

Pomorska straż pożarna i inne służby do wtorku skontrolowały 81 escape roomów funkcjonujących na terenie województwa. 15 z nich zamknęła straż po stwierdzeniu nieprawidłowości, w przypadku trzech kolejnych lokali taką decyzję wydał inspektor nadzoru budowlanego.

 

O dotychczasowych wynikach kontroli poinformował we wtorek rano rzecznik prasowy pomorskiej Państwowej Straży Pożarnej st. kpt. Łukasz Płusa.

 

Wyjaśnił, że najświeższe dane, jakimi dysponuje straż pożarna mówią, że na terenie województwa pomorskiego działa około stu escape roomów i domów strachu prowadzonych przez 36 podmiotów gospodarczych.

 

Płusa poinformował, że dotąd strażacy wspólnie z policją i inspektorami nadzoru budowlanego skontrolowali 81 lokali. Dodał, że kontrole wykazały w sumie 53 nieprawidłowości dotyczące warunków ewakuacji (np. brak oznakowania drogi ewakuacyjnej) oraz 145 nieprawidłowości z zakresu ochrony przeciwpożarowej. W tym drugim przypadku chodzi m.in. o brak sprzętu przeciwpożarowego lub możliwości dojazdu dla służb do obiektu, w niektórych lokalach warunki uniemożliwiały też prowadzenia akcji ratowniczej.

 

Płusa poinformował, że w przypadku 15 lokali uchybienia były tak poważne, że straż pożarna wydała zakazy ich dalszej eksploatacji. Lokale te działały m.in. w Gdańsku i Sopocie. Z kolei w przypadku trzech escape roomów prowadzonych przez jeden podmiot na terenie powiatu chojnickiego zakaz dalszej działalności wydał Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego w Chojnicach.

 

Rzecznik poinformował, że najprawdopodobniej we wtorek uda się skontrolować kilkanaście ostatnich escape roomów.

 

Kontrole w woj. lubuskim

 

W woj. lubskim zamknięto jeden z czterech escape roomów działających w regionie. To jeden z trzech znajdujących się w Zielonej Górze. We wtorek odbyła się konferencja prasowa nt. wyników kontroli tego typu miejsc przeprowadzonych w regionie przez Straż Pożarną.

 

Wojewoda lubuski Władysław Dajczak poinformował, że ustaleniem lokalizacji tego typu instytucji zajęła się policja, a następnie kontrole przeprowadzili strażacy.

 

W regionie ustalono 17 miejsc, w których mogą funkcjonować escape roomy. Wszystkie one zostały sprawdzone. Okazało się, że tego typu działalność była prowadzona w Gorzowie Wlkp. i Zielonej Górze.

 

W Gorzowie działa jeden tzw. escape room posiadający siedem pomieszczeń, natomiast w Zielonej Górze są trzy posiadające trzy, dwa i jeden pokój do tego typu zabawy.

 

W poniedziałek komendant miejski PSP z Zielonej Górze zadecydował o wyłączeniu z eksploatacji całej działalności gospodarczej, tj. trzech pokoi typu escape room w Zielonej Górze - przekazał Lubuski Komendant Wojewódzki PSP bryg Patryk Maruszak.

 

- Nieprawidłowości (…), na podstawie których wyłączono te lokale, to są warunki zagrożenia życiu, to są głównie warunki, przy których mogą nastąpić problemy w ewakuacji - zaniżone szerokości klatek schodowych oraz występowanie materiałów palnych na drogach ewakuacyjnych" - powiedział Maruszak.

 

W przypadku ecape roomu w Gorzowie (dysponującego 7 pokojami) z użytkowania został wyłączony jeden pokój. Według strażaków pomieszczenie to było użytkowne niezgodnie z przeznaczeniem - pokój został urządzony na poddaszu.

 

Maruszak dodał, że w wyniku kontroli nałożono dwa mandaty karne po 500 zł. Zapowiedział, że w najbliższym czasie zostaną wydane decyzje administracyjne dla właścicieli i zarządców escape roomów zobowiązujące ich do przywrócenia właściwych warunków.

Komendant zapowiedział, że Straż będzie na bieżąco monitorować, czy w regionie tego typu działalność nie jest prowadzona w innych miejscach i w razie potrzeby je kontrolować.

 

[ZOBACZ TEŻ] Minister Infrastruktury i Rozwoju Jerzy Kwieciński: do 11 stycznia raporty nadzoru budowlanego ws. escape roomów

 

las/mta/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie