Kontrole w escape roomach w Holandii. "Dodatkowe sprawdzenie nigdy nie zaszkodzi"

Świat
Kontrole w escape roomach w Holandii. "Dodatkowe sprawdzenie nigdy nie zaszkodzi"
Zdjęcie ilustracyjne, fot. Polsat News

Organizacja Escaperoom Nederland, zrzeszająca właścicieli pokojów zagadek w Holandii, zleciła ponowną kontrolę tych obiektów. - Dodatkowe sprawdzenie stanu bezpieczeństwa nigdy nie zaszkodzi - powiedział Mike van Hoenselaar z Escaperoom Nederland. W poniedziałek, po tragicznym w skutkach pożarze w Koszalinie, kontrole w escape roomach zapowiedziała również straż pożarna w Czechach.

Mike van Hoenselaar z Escaperoom Nederland zapewniał, że bezpieczeństwo w tego typu placówkach jest w Holandii na znacznie wyższym poziomie niż w Polsce, dodał jednak, że "dodatkowa kontrola nigdy nie zaszkodzi".


- Mam nadzieję, że dokładniejsze kontrole przeprowadzą teraz właściciele, którzy dotąd nie poświęcali bezpieczeństwu aż takiej uwagi - wyjaśnia van Hoenselaar.

 

- Podjęliśmy naprawdę wiele środków bezpieczeństwa, by nie doszło do takich sytuacji, jak w Polsce - zapewniał Van der Pol z escape roomu w Utrechcie. 

 

"U nas schody muszą spełniać wymogi"

 

René Hagen, specjalista od zapobiegania pożarom, przekonywał, że ​​sytuacji w Polsce i Holandii nie da się porównać. - U nas schody muszą spełniać wymogi naszego prawa budowlanego, firmy muszą uzyskać odpowiednie pozwolenia, a gmina regularnie przeprowadza kontrole. To jest dobry system - wyliczał.


Kontrole w Holandii zlecono po tragedii, do której doszło w ubiegły piątek w Koszalinie. Po pożarze w tamtejszym escape roomie zginęło pięć nastolatek.

 

W Holandii takich lokali jest ponad 800. Zanim rozpoczną działalność, straż pożarna sprawdza bezpieczeństwo lokali. Escape roomy rozpoczynają działalność dopiero, gdy odpowiednie instytucje wydadzą zgodę.

 

Czesi też sprawdzają escape roomy


W związku z tragicznym pożarem escape roomu w Polsce kontrole zostaną przeprowadzone w podobnych obiektach w Czechach - poinformowali w poniedziałek przedstawiciele czeskiej straży pożarnej.


- Skupimy się na wyjściach ewakuacyjnych, na tym, czy obiekty zostały prawidłowo dopuszczone do użytku. Przez pierwsze trzy miesiące będzie to wyrywkowe sprawdzanie- powiedział publicznej Czeskiej Telewizji (CT) Jan Szpaner z wydziału prewencji pożarowej komendy głównej straży.


Według iDnes.cz, w Czechach jest około 250 escape roomów, z tego około 150 w Pradze.

 

Według szacunków, w Polsce jest ok. 1100 escape roomów - prawdopodobnie najwięcej w Europie. Nazwa "escape room" pochodzi od odkreślenia "escape the room" , czyli uciec z pokoju, który jest zamknięty. Gra polega na tym, że jej uczestnicy mogą wyjść z pomieszczenia dopiero, gdy w wyznaczonym czasie odgadną zagadki lub rozwiążą zadania. Tematy zabawy (zagadek) są różne.

grz/dro/ brandveilig.com, nos.nl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie