Strażacy skontrolowali 325 escape roomów w całej Polsce. Zamknięto 26 lokali

Polska

- W wyniku prowadzonych kontroli strażacy sprawdzili 325 escape roomów; 26 obiektów, w których wykryto największe nieprawidłowości zostało zamknięte - poinformował w poniedziałek rzecznik prasowy komendanta głównego PSP st. bryg. Paweł Frątczak.

W piątek po godz. 17:00 w tzw. escape roomie w Koszalinie doszło do pożaru, w którym zginęło pięć dziewcząt, a jeden mężczyzna jest ciężko poparzony. Państwowa Straż Pożarna na polecenie ministra Joachima Brudzińskiego rozpoczęła kontrole przeciwpożarowe w podobnych obiektach na terenie całego kraju.

 

1115 nieprawidłowości, 33 mandaty

 

Z informacji przekazanych prze Państwową Straż Pożarną wynika, że do niedzieli włącznie strażacy przeprowadzili na terenie całego kraju 325 kontroli tzw. escape roomów. Ze względu na wykryte nieprawidłowości 26 obiektów zamknięto. Jak dowiedziała się cztery z zamkniętych escape roomów działało na terenie Mazowsza, z czego trzy w Warszawie i jeden w Płocku.

 

Według Frątczaka wystawiono także 33 mandaty. Ponadto w skontrolowanych obiektach wykryto 1115 nieprawidłowości, z czego 406 jest związana z ewakuacją.

 

Mazowieckie: 62 skontrolowano; cztery zamknięto

 

- Przez weekend mazowieccy strażacy przeprowadzili kontrole w 62 obiektach typu "escape room", składających się w sumie z 147 pokoi. W 39 lokalach stwierdzono nieprawidłowości, a cztery zamknięto - poinformował rzecznik Mazowieckiego Komendanta Wojewódzkiego PSP mł. bryg. Karol Kierzkowski.

 

Jak podkreślono na stronie mazowieckiej Państwowej Straży Pożarnej, jest to stan z godziny 9.00 w poniedziałek.

 

Wśród lokali, dla których wydano zakaz eksploatacji, są jeden escape room w Płocku i trzy w Warszawie.

 

Łącznie w skontrolowanych obiektach stwierdzono 464 nieprawidłowości z zakresu ochrony przeciwpożarowej i 116 nieprawidłowości z zakresu warunków ewakuacji.

 

W 16 przypadkach właściciele lokali zostali ukarani grzywnami. 15 obiektów było użytkowanych niezgodnie z przeznaczeniem.

 

Strażacy będą w poniedziałek kontynuowali kontrole w dziewięciu obiektach.

 

Wielkopolska: nieprawidłowości w 21 z 29 sprawdzonych lokalach

 

Rzecznik prasowy wielkopolskiej straży pożarnej mł. bryg. Sławomir Brandt poinformował w poniedziałek, że w 21 escape roomach stwierdzono łącznie 140 nieprawidłowości. Połowa z nich dotyczyła dróg ewakuacyjnych: były źle oznakowane, źle poprowadzone, znajdowały się tam materiały łatwopalne lub miały nieprawidłowe drzwi. Nałożono pięć mandatów karnych.

 

- Kontrole cały czas trwają - głównie w Poznaniu, bo tu działa większość tego typu obiektów w regionie. Działa sześć zespołów kontrolnych; weryfikujemy escape roomy, do tych, do których nie mamy dostępu, idziemy z policją i sprawdzamy, czy te obiekty prowadzą działalność - podał.

 

Na razie trudno podać precyzyjną liczbę faktycznie działających escape roomów w regionie. W niedzielę o zakończeniu działalności poinformował escape room z Wrześni. Jak podali jego twórcy, "obiekt był przystosowany do tego typu rozrywek, co potwierdziła po kontroli straż pożarna oraz nadzór budowlany", jednak musieli go zamknąć, bo działał w piwnicach, które nie mogą być traktowane jako lokal użytkowy.

 

Warmińsko-mazurskie: skontrolowano siedem, w każdym uchybienia

 

- W każdym ze skontrolowanych obiektów stwierdziliśmy jakieś nieprawidłowości z zakresu ochrony przeciwpożarowej. Nie były to jednak uchybienia, które skutkowałyby zagrożeniem życia lub zdrowa i stanowiły przesłanki do wydania decyzji o wyłączeniu tych lokali z użytkowania. W jednym z przypadków kontrola zakończyła się nałożeniem mandatu - mówił naczelnik wydziału kontrolno-rozpoznawczego komendy wojewódzkiej PSP w Olsztynie st. kpt. Jacek Gromek.

 

Zdaniem Gromka, w skontrolowanych escape roomach wykryto łącznie 23 uchybienia, z czego dwa dotyczyły warunków ewakuacji. Jak dodał, w jednym z obiektów brakowało oznakowania wyjścia ewakuacyjnego i dostępu do klucza umożliwiającego natychmiastowe otwarcie drzwi, ale właściciel escape roomu usunął te nieprawidłowości jeszcze w trakcie trwania kontroli.

 

Według straży w pozostałych przypadkach chodziło o uchybienia o charakterze porządkowo-administracyjnym, np. w czasie kontroli przedsiębiorcy nie posiadali przy sobie wszystkich niezbędnych dokumentów potwierdzających choćby aktualny przegląd instalacji elektrycznej czy przewodów wentylacyjnych i kominowych. Skontrolowani mają dostarczyć brakujące dokumenty do właściwej komendy straży pożarnej.

 

Lubelskie: skontrolowano 14 escape roomów; nieprawidłowości w 12

 

W 12 spośród 14 skontrolowanych dotychczas escape roomów w Lubelskiem strażacy wykryli nieprawidłowości. Uznali, że usterki nadają się do usunięcia, nie wydali więc decyzji o zakazie działalności ani nie nałożyli mandatów.

 

- Łącznie we wszystkich skontrolowanych dotychczas lokalach stwierdzono 65 rozmaitych nieprawidłowości, stosunkowo niewiele z nich dotyczyło kwestii związanych z ewakuacją. Nieprawidłowości są możliwe do usunięcia - powiedział w poniedziałek Michał Badach z Komendy Wojewódzkiej PSP w Lublinie.

 

- Ewakuacji dotyczyły przykładowo takie nieprawidłowości jak brak zabezpieczenia przed zadymieniem na klatkach schodowych czy brak atestów potwierdzających niepalność wykładzin na drogach ewakuacji - dodał Badach.

 

Najwięcej nieprawidłowości to brak dokumentacji dotyczącej przeglądów instalacji elektrycznych, gazowych i przewodów kominowych, brak hydrantów, a także niesporządzenie instrukcji bezpieczeństwa pożarowego.

 

- Nie wydano decyzji o zamknięciu żadnego lokalu ani nie nałożono mandatów. Jednak protokoły z przeprowadzonych kontroli nie są jeszcze zamknięte - zaznaczył Badach.

 

Lubuskie: cztery kontrole, kolejne uchybienia

 

Z danych zebranych przez Państwową Straż Pożarną wynika, że w woj. lubuskim jest 17 escape roomów prowadzonych przez ośmiu przedsiębiorców. W Gorzowie Wlkp. jest jedno takie miejsce, w Zielonej Górze trzy. To właśnie w stolicach regionu strażacy zakończyli już kontrole.

 

- Zarówno w escape roomie w Gorzowie, jak i w tych w Zielonej Górze stwierdzono nieprawidłowości związane z zachowaniem warunków bezpieczeństwa pożarowego. Chodzi m.in. o dojścia do wyjść ewakuacyjnych czy brak podręcznego sprzętu gaśniczego. Nałożyliśmy dwa mandaty po 500 zł - wyjaśnił rzecznik Komendy Wojewódzkiej PSP w Gorzowie Wlkp. kpt. Dariusz Szymura.

 

PSP wszczęła także postępowania administracyjne, których skutkiem będą decyzje o wymaganiach wobec tego typu lokali. Decyzje te zostaną przekazane osobom prowadzącym escape roomy. Po upływie wskazanego w decyzji terminu na realizację wytycznych strażacy przeprowadzą powtórne kontrole.

 

Rzecznik dodał, że część z ustalonych miejsc prowadzenia takiej działalności jest już nieczynnych. Tak było np. w Żarach. Zaznaczył, że we współpracy z policją i innymi instytucjami PSP na bieżąco zbiera informacje, gdzie jeszcze w regionie mogą działać escape roomy.

 

Opolskie: są nieprawidłowości, 

 

- Na terenie województwa opolskiego wiemy o ośmiu obiektach, gdzie są escape roomy, choć nie wykluczamy, że takich miejsc jest więcej. Według stanu na poniedziałkowe przedpołudnie jesteśmy po kontroli w siedmiu obiektach. W tej chwili nie mogę jeszcze mówić o szczegółach, jednak wiemy już, że w poszczególnych obiektach stwierdzono nieprawidłowości polegające m.in. na przewężeniach korytarza, który miał być drogą ewakuacyjną, braku odpowiedniego oświetlenia czy użyciu wykładziny nieposiadającej atestu niepalności - wylicza Gieroń.

 

Rzecznik opolskich strażaków nie wykluczył, że co najmniej w jednym przypadku może zapaść decyzja o zamknięciu obiektu, zastrzegł jednak, że sytuacja w każdym obiekcie wymaga szczegółowej analizy.

 

Ślaskie pod kontrolą: stwierdzono 189 nieprawidłowości

 

Strażacy w regionie skontrowali do tego czasu 58 takich obiektów - z prawie 170 zidentyfikowanych. Zdecydowali o zamknięciu czterech - dwóch w Bielsku-Białej i po jednym w Chorzowie i Mikołowie - powiedziała Aneta Gołębiowska, rzeczniczka komendanta wojewódzkiego Państwowej Straży Pożarnej w Katowicach.

 

- Łączna liczba stwierdzonych w nich nieprawidłowości z zakresu ochrony przeciwpożarowej to 40, w związku z warunkami ewakuacji - 77. Natomiast ogólnie nieprawidłowości stwierdzono 189. Nałożono pięć mandatów - powiedziała Gołębiowska, dodając, że kontrole - po ustaleniu właścicieli - potrwają zapewne do końca tygodnia.

 

Z informacji przekazanych przez PSP wynika, że do niedzieli włącznie strażacy przeprowadzili w całym kraju 325 kontroli escape roomów. Ze względu na wykryte nieprawidłowości 26 obiektów zamknięto. Wystawiono 33 mandaty. W skontrolowanych obiektach wykryto łącznie 1115 nieprawidłowości, z czego 406 związanych z ewakuacją.

 

Kontrole obejmują m.in. sprawdzenie warunków ewakuacji, wyposażenie lokalu w sprzęt gaśniczy, wymagane okresowe przeglądy instalacji użytkowych (gazowej, elektrycznej, przewodów wentylacyjnych i kominowych) oraz możliwość prowadzenia działań ratowniczo-gaśniczych, w tym dojazdu do obiektu samochodów straży pożarnej.

 

Na Podlasiu wydano zakazy dla niektórych pomieszczeń

 

Podlascy strażacy skontrolowali dotychczas dziewięć takich obiektów w Białymstoku, Łomży, Suwałkach i w Grajewie. Wykryto 33 różne nieprawidłowości, z czego dziewięć dotyczy ewakuacji, pozostałe są związane np. z brakiem w trakcie kontroli dokumentów choćby potwierdzających bezpieczeństwo różnych instalacji w obiekcie.

 

Zakazy użytkowania (w formie decyzji administracyjnych) wydano nie dla całych dwóch escape roomów, ale dla części z nich ze względu na nieprawidłowości dotyczące ewakuacji, które mogłyby zagrażać zdrowiu lub życiu ludzi - poinformował Marcin Janowski z Komendy Wojewódzkiej Państwowej Straży Pożarnej w Białymstoku. Dodał, że zakaz użytkowania nie oznacza całkowitego zamknięcia obiektu, ale zakaz prowadzenia tam przedmiotowej działalności.

 

Strażacy nie są pewni, czy dziewięć escape roomów w regionie, które skontrolowali od soboty, to wszystkie takie obiekty istniejące w województwie. Janowski powiedział, że skontrolowano te escape roomy, o których istnieniu wiedzę można było zdobyć najłatwiej, np. wykorzystując internet. Dodał, że teraz strażacy proszą o informacje np. samorządy, chcą korzystać z rejestrów działalności gospodarczej i z innych możliwości dotarcia do informacji. - Nie będzie to łatwe - przyznaje Janowski.

 

Żadna z przeprowadzonych kontroli nie zakończyła się nałożeniem kary w formie mandatu, bo, jak mówi Marcin Janowski, mandaty nakładane są wówczas, gdy dochodzi do wykroczeń, a tu takich podstaw nie było. Strażacy proszą np. dzierżawców obiektów, gdzie działają escape roomy, o uzupełnienie dokumentacji, która potwierdza, że instalacje w obiekcie (gazowe, elektryczne, wentylacyjne) są bezpieczne, sprawne, spełniają wymogi przeciwpożarowe. Wskazał, że zwłaszcza w weekend trudno dzierżawcy dysponować takim dokumentem, bo najczęściej ma go właściciel budynku. Teraz odpowiednie dokumenty trzeba dostarczyć straży pożarnej. Janowski dodał, że drobne uchybienia, np. usunięcie przedmiotów z dróg ewakuacji, jest znacznie szybsze do wyegzekwowania.

 

Pomorskie: zamknięto 12 z 50 skontrolowanych escape roomów

 

Pomorska straż pożarna i inne służby do poniedziałkowego południa skontrolowały 50 escape roomów. Dziewięć z nich zamknęła straż, w przypadku trzech innych obiektów taką decyzję wydał inspektor nadzoru budowlanego.

 

Na liście, którą dysponują strażacy, znajduje się około 80 escape roomów i domów strachu (są prowadzone przez 36 podmiotów gospodarczych) działających w województwie pomorskim. Inspekcje mają się zakończyć we wtorek.

 

Rzecznik prasowy pomorskiej Państwowej Straży Pożarnej st. kpt. Łukasz Płusa wyjaśnił, że podczas dotychczasowych kontroli wykryto 49 nieprawidłowości dotyczących warunków ewakuacji (np. brak oznakowania drogi ewakuacyjnej) i 132 nieprawidłowości z zakresu ochrony przeciwpożarowej. W tym drugim przypadku chodzi m.in. o brak sprzętu przeciwpożarowego lub możliwości dojazdu dla służb do obiektu, w niektórych lokalach warunki uniemożliwiały też prowadzenia akcji ratowniczej.

 

- W dziewięciu przypadkach straż pożarna wydała zakaz dalszej eksploatacji lokali. Znajdują się one m.in. w Gdańsku i Sopocie - poinformował Płusa.

 

Dodał, że decyzję o zakazie dalszej działalności dla trzech escape roomów wydał Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego w Chojnicach.

 

Podkarpackie: zamknięto trzy escape roomy

 

W regionie do poniedziałkowego popołudnia skontrolowano 10 lokali, gdzie mieściło się 19 "pokoi zagadek". Strażacy nie odwiedzili jeszcze dwóch tzw. escape roomów.

 

- "Pokoje zagadek" zamknięto w Rzeszowie, Krośnie i Dębicy. Przyczyną decyzji były głównie nieprawidłowości dotyczące organizacji dróg ewakuacji - powiedział rzecznik podkarpackiej Państwowej Straży Pożarnej Marcin Betleja.

 

Dodał, że strażacy wystawili także cztery mandaty. W kontrolowanych obiektach wykryto braki m.in.: gaśnic, oznakowania, instrukcji na wypadek pożaru, czy braki dokumentów potwierdzających kontrole kominiarskie.

 

Według danych podkarpackiej straży pożarnej, w regionie funkcjonuje 21 tzw. escape roomów w 12 obiektach. W niektórych lokalach jest po kilka "pokoi zagadek".

 

Kujawsko-pomorskie: nieprawidłowości w prawie wszystkich "pokojach zagadkach"

 

W 29 spośród 31 skontrolowanych placówek, w których funkcjonowały tzw. espcape roomy w regionie kujawsko-pomorskim, wykryto nieprawidłowości; jeden pokój zagadek został wyłączony z użytku - poinformował w poniedziałek rzecznik Komendy Wojewódzkiej PSP w Toruniu st. kpt. Arkadiusz Piętak.

 

Rzecznik kujawsko-pomorskiej straży zaznaczył, że najwięcej placówek jest w dużych miastach, a często pod jednym dachem jest kilka takich pokoi. Np. w Toruniu jest pięć punktów z łącznie 20 pokojami. Strażakom udało się do tej pory skontrolować 68 pokoi z ok. 85 w regionie.

 

- Wykryliśmy 158 nieprawidłowości w zakresie ochrony przeciwpożarowej oraz 71 w zakresie warunków ewakuacji. Jeden pokój escape room został zamknięty - w Grudziądzu. Nałożyliśmy też dwa mandaty - w Bydgoszczy oraz Włocławku. Kontrole trwają. W zespołach sprawdzających stan tych miejsc są nie tylko strażacy, ale także np. strażnicy miejscy oraz inspektorzy nadzoru budowlanego - powiedział rzecznik wojewódzkiej PSP.

 

Dodał, że straż pożarna chce zakończyć kontrole jeszcze w poniedziałek, ale całościowe podsumowanie prac zespołów będzie możliwe we wtorek rano.

 

Jak wcześniej informowano - w Grudziądzu strażacy zdecydowali o wyłączeniu jednego z escape roomów w placówce, gdzie były trzy takie pokoje. Oficer prasowy Komendy Miejskiej PSP w Grudziądzu st. kpt. Paweł Korgol poinformował, że powodem decyzji były nieprawidłowości polegające na braku oświetlenia awaryjnego i pomalowaniu ścian palnymi farbami.

 

- Właściciel placówki świadczącej takie usługi przekazał nam jednak, że i tak w najbliższym czasie odwołuje wszystkie rezerwacje - powiedział st. kpt. Korgol. Dodał też, że w drugim escape roomie działającym w mieście od drugiej połowy grudnia nie było umawianych wizyt zainteresowanych osób i nadal jest on nieczynny.

 

Małopolskie: 14 lokali zamkniętych

 

14 małopolskich lokali - 12 w Krakowie, jeden w powiecie nowotarskim i jeden w powiecie wadowickim - dostało zakaz eksploatacji escape roomów - poinformował w poniedziałek rzecznik prasowy małopolskiej Państwowej Straży Pożarnej st. kpt. Sebastian Woźniak.

 

Pierwotnie małopolscy strażacy planowali kontrolę 69 lokali, w których działają escape roomy, okazało się jednak, że część z nich zakończyła działalność.

 

Ostatecznie małopolscy strażacy skontrolowali 42 lokale (w nich ponad 100 escape roomów), w tym 26 w Krakowie. Decyzję o zakazie eksploatacji otrzymało 14 obiektów - 12 w Krakowie, jeden w powiecie nowotarskim i jeden w powiecie wadowickim.

 

Funkcjonariusze nałożyli sześć grzywien. Wysokość kar w tym przypadku - jak powiedział rzecznik - może wynosić do 500 zł. Kary jednak, jak ustaliła Polska Agencja Prasowa, były niższe, wynosiły ok. 100-200 zł.

 

- Stwierdziliśmy ponad 200 nieprawidłowości różnego kalibru i różnego typu - powiedział Małopolski Komendant Wojewódzki PSP nadbryg. Stanisław Nowak.

 

Sprecyzował, że nieprawidłowości polegały m.in. niezapewnieniu możliwości ewakuacji, niemożności bezpiecznego opuszczenia obiektu, blokowaniu drzwi. - Były przypadki, w których uznaliśmy obiekty za zagrażające życiu - dodał komendant. Chodzi m.in. o budynki, w których znacząco przekroczona była przewidziana przepisami maksymalna droga dojścia.

 

Zachodniopomorskie: zamknięto dwa escape roomy

 

Strażacy skontrolowali 11 escape roomów z 21 zidentyfikowanych w woj. zachodniopomorskim, dwa z nich zostały wyłączone z użytkowania - powiedział rzecznik komendanta wojewódzkiego Państwowej Straży Pożarnej w Szczecinie mł. kpt. Tomasz Kubiak.

 

Jak poinformował Kubiak, w dziesięciu obiektach odkryto nieprawidłowości. Były to m.in. problemy z awaryjnym oświetleniem, z możliwością natychmiastowego otwarcia drzwi czy ochroną przeciwpożarową. W jednym przypadku wystawiono "grzywnę w drodze mandatu karnego".

 

Rzecznik zachodniopomorskiej straży zapowiedział, że kontrole będą kontynuowane we wtorek.

 

 

Sprawdzano drogi ewakuacji, sprzęt gaśniczy i przeglądy

 

Szef MSWiA zapowiedział w piątek, że w związku z pożarem w koszalińskim escape roomie polecił komendantowi głównemu PSP gen. Leszkowi Suskiemu wszczęcie kontroli przeciwpożarowych we wszystkich obiektach tego typu w kraju.

 

Kontrole obejmują m.in. sprawdzenie warunków ewakuacji, wyposażenie lokalu w sprzęt gaśniczy, wymagane okresowe przeglądy instalacji użytkowych (instalacja gazowa, elektryczna, przewody wentylacyjne i kominowe) oraz możliwość prowadzenia działań ratowniczo-gaśniczych, w tym możliwość dojazdu do obiektu samochodów straży pożarnej.

 

Paweł Frątczak powiedział, że do czasu wyjaśnienia przyczyn tragedii w Koszalinie strażacy zalecają wstrzymanie się od korzystania z takich obiektów.

bas/ked/prz/las PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie