Nadzór budowlany zamyka kolejne escape roomy z powodu rażących uchybień

Polska
Nadzór budowlany zamyka kolejne escape roomy z powodu rażących uchybień
Polsat News
Na zdjęciu: radiowozy policji przed escape roomem w Koszalinie, gdzie w piątek wieczorem wybuchł pożar, w którym zginęło pięć 15-latek.

Komendant główny PSP gen. bryg. Leszek Suski poinformował w niedziele, że podczas kontroli tzw. escape roomów natknięto się na bardzo wiele uchybień i nieprawidłowości. Tylko do soboty po południu zamknięto 13 takich obiektów. Kontrole objęły 129 działalności gospodarczych, przy czym tylko "w zakresie ewakuacyjnym" uchybień było aż 427.

Komendant główny PSP gen. bryg. Leszek Suski poinformował, że w niedzielę służby nadal będą kontrolować escape roomy w całej Polsce. - Będziemy kontynuować kontrole do skutku, aż wszystkie te obiekty, które będą w naszym zasięgu, sprawdzimy - zapewnił.

 

Sezonowe pokoje zagadek nad morzem

 

Do pożaru w escape roomie w Koszalinie (woj. zachodniopomorskie) doszło w piątek wieczorem. Zginęło pięć piętnastoletnich dziewcząt. Ciężko ranny jest pracownik, którego ze znacznymi poparzeniami przewieziono do szpitala.

 

W całym regionie strażacy w weekend skontrolowali 9 podobnych obiektów. Jeden z nich zamknięto - podał w niedzielę rzecznik komendanta wojewódzkiego PSP w Szczecinie mł. kpt. Tomasz Kubiak.

 

Według niego w kilku pokojach zagadek wykryto nieprawidłowości dotyczące ochrony przeciwpożarowej i organizacji dróg ewakuacyjnych. Kontrole mogą potrwać jeszcze kilka dni.

 

W woj. zachodniopomorskim, szczególnie w miejscowościach nadmorskich, działa wiele sezonowych escape roomów, których właściciele często mieszkają w innych miastach. Według serwisu lockme.pl w Zachodniopomorskiem działa ponad 50 escape roomów, z czego ponad 30 w Szczecinie

 

Trzy escape roomy zamknęli sami właściciele

 

Do niedzieli na Mazowszu Państwowa Straż Pożarna skontrolowała 22 escape roomy. Do trzech obiektów nie udało się dotrzeć, ponieważ były zamknięte. rzecznik Mazowieckiego Komendanta Wojewódzkiego PSP mł. bryg. Karol Kierzkowski. 

 

- Tylko jeden obiekt nie spełniał wymogów przeciwpożarowych i został zamknięty. Był to escape room znajdujący się w lokalu usługowym w Płocku - poinformował Kierzkowski.

 

Dodał, że pozostałe escape roomy miały "drobne niedociągnięcia", jednak mogą funkcjonować dalej, pod warunkiem, że usuną nieprawidłowości. Strażacy skontrolowali obiekty w Płocku, Radomiu i Siedlcach.

 

- Zostały nam 122 pokoje w Warszawie - zaznaczył rzecznik i dodał, że na kompleksową ocenę wyników kontroli trzeba poczekać kilka dni.

 

- Strażacy z Warszawy będą kontrolować stołeczne obiekty jeszcze przez około 3-4 dni. Na razie jest za wcześnie, aby mówić, czy jest dobrze czy źle - zastrzegł Kierzkowski.

 

Z kolei w Łódzkiem w każdym z 19 skontrolowanych escape roomów były nieprawidłowości. Wystawiono cztery mandaty karne.

 

W Małopolsce zakaz eksploatacji pokoju zagadek

 

Rzecznik małopolskiej straży pożarnej st. kpt. Sebastian Woźniak poinformował w niedzielę, że do godz. 21 w sobotę skontrolowano 28 lokali tego typu na terenie województwa małopolskiego.

 

We wszystkich strażacy wykryli nieprawidłowości - łącznie odnotowano ich 145, z czego ponad 50 dotyczyło zasad ewakuacji.

 

Wypisano pięć mandatów - w Krakowie, Oświęcimiu i Zakopanem, w przypadku jednego lokalu wydano zakaz eksploatacji.
 
W niedzielę strażacy skontrolują escape roomy na terenie Krakowa - według ich obecnej wiedzy wymagają tego 44 takie lokale - poinformował st. kpt. Sebastian Woźniak.
 
Pomorze: zamknięte trzy lokale jednej firmy

 

Pomorska straż pożarna i wraz z policja i nadzorem budowlanym do niedzielnego wczesnego popołudnia skontrolowały na swoim terenie 25 escape roomów. W przypadku trzech z nich prowadzonych przez jeden podmiot na terenie powiatu chojnickiego nadzór budowlany wydał decyzje o zakazie dalszej działalności. Sprawdzenia są kontynuowane.
 
Na liście, którą strażacy dysponowali w sobotę znajdowało się około 80 escape roomów oraz domów strachu mających działać na terenie województwa - poinformował Łukasz Płusa rzecznik prasowy pomorskiej Państwowej Straży Pożarnej. Wyjaśnił, że przeprowadzona przez straż i inne służby weryfikacja pozwoliła ustalić, że aktualnie w regionie funkcjonuje 36 escape roomów.

 

Rzecznik wyjaśnił, że w przypadku 14 lokali strażacy stwierdzili nieprawidłowości mogące utrudniać ewakuację (np. brak oznakowania drogi ewakuacyjnej). Stwierdzono też w sumie 38 innych nieprawidłowości związanych bezpośrednio z zabezpieczeniem przeciwpożarowym. Brakowało m.in. sprzętu przeciwpożarowego lub możliwości dojazdu dla służb do obiektu, w niektórych lokalach warunki uniemożliwiały też prowadzenia akcji ratowniczej.
 
Płusa poinformował też, że w wielu przypadkach właściciele escape roomów otrzymali od strażaków stosowne zalecenia mające poprawić warunki przeciwpożarowe.

 

Zamknięty pokój zagadek w Koninie

 

Wielkopolscy strażacy skontrolowali w weekend 16 działających w regionie escape roomów. W trzynastu przypadkach stwierdzili nieprawidłowości. Wydano zakaz użytkowania escape roomu w Koninie - poinformował rzecznik prasowy wielkopolskiej straży pożarnej mł. bryg. Sławomir Brandt. W sumie w regionie do sprawdzenia jest 60 escape roomów.

 

Do tej pory w Wielkopolsce przeprowadzono kontrole w ośmiu escape roomach w Poznaniu i ośmiu poza stolicą regionu. Tylko w trzech przypadkach nie stwierdzono żadnych nieprawidłowości.

 

- W pozostałych sprawdzonych obiektach stwierdziliśmy łącznie 47 nieprawidłowości, z tego 38 dotyczyła dróg ewakuacyjnych: były źle oznakowane, źle poprowadzone, znajdowały się tam materiały łatwopalne lub miały nieprawidłowe drzwi. Nałożono trzy mandaty karne, w przypadku escape roomu w Koninie wydano zakaz użytkowania - podał Brandt.

 

Brak oświetlenia, palne farby na ścianach

 

Na Dolnym Śląsku, zdaniem strażaków do użytkowania nie nadaje się jeden escape room w Jeleniej Górze.

 

W 13 z 21 skontrolowanych do tej pory przez dolnośląskich strażaków escape roomów stwierdzono nieprawidłowości z zakresu ochrony przeciwpożarowej. Na Dolnym Śląsku jest w sumie 105 takich obiektów, z czego 72 we Wrocławiu. Straż zapowiada, że zostaną skontrolowane wszystkie.

 

Do godziny 15 w niedzielę, dolnośląscy strażacy skontrolowali 21 escape roomów w regionie. - W 13 z nich stwierdzono nieprawidłowości, których było łącznie 45, z tego 20 w zakresie ewakuacji - powiedział oficer prasowy Komendy Wojewódzkiej PSP we Wrocławiu mł. bryg. Andrzej Góralski. Strażacy wydali już decyzje administracyjne nakazujące usunięcie nieprawidłowości z zakresu ochrony przeciwpożarowej.

 

W Kujawsko-Pomorskiem strażacy skontrolowali 18 takich placówek. W 15 spośród nich stwierdzono 69 nieprawidłowości z zakresu bezpieczeństwa przeciwpożarowego i 29 dotyczących warunków ewakuacji. Nałożone zostały dwa mandaty.

 

Pokój zagadek w Grudziądzu został zamknięty. Oficer prasowy Komendy Miejskiej PSP w Grudziądzu st. kpt. Paweł Korgol poinformował, że powodem decyzji były nieprawidłowości polegające na braku oświetlenia awaryjnego i pomalowaniu ścian palnymi farbami. W województwie kujawsko-pomorskim istnieją przynajmniej 84 placówki z escape roomami. 

 

 

Strażacy apelują o powstrzymanie się od korzystania z escape roomów do czasu zakończenia kontroli. Minister Spraw Wewnętrznych Joachim Brudziński zaapelował do właścicieli takich obiektów o przerwanie działalności do czasu zakończenia kontroli prowadzonych w całej Polsce przez strażaków i policję.

hlk/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie