Komitet Żydów Amerykańskich zaniepokojony nominacją Andruszkiewicza

Polska
Komitet Żydów Amerykańskich zaniepokojony nominacją Andruszkiewicza
Polsat News

"Z zaniepokojeniem przyjęliśmy decyzję o powołaniu Adama Andruszkiewicza na stanowisko sekretarza stanu w Ministerstwie Cyfryzacji” - oświadczył Komitet Żydów Amerykańskich (AJC Central Europe). Przypomniał, że poseł był prezesem Młodzieży Wszechpolskiej, "ruchu znanego z nacjonalistycznej doktryny", "który otwarcie głosił idee rasistowskie i propagował dyskryminację na tle etnicznym".

Poseł Adam Andruszkiewicz (obecnie niezrzeszony, do Sejmu dostał się z listy Kukiz'15) 28 grudnia 2018 r. został powołany na sekretarza stanu w Ministerstwie Cyfryzacji. Niemal natychmiast nominacja ta stała się powodem wielu kontrowersji. Według wicemarszałka Sejmu Stanisława Tyszki (Kukiz'15), "to całkowita kompromitacja intelektualna i moralna" premiera oraz "niepoważna i obraźliwa do obywateli". 

 

"Wzorem narodowca w życiu publicznym powinien być człowiek merytoryczny, a przy tym stanowczy w sprawach najważniejszych dla naszej idei. Tymczasem Andruszkiewicz robi za pisowskiego pieniacza, a zarazem nigdy nie wystąpił z odważnym głosem w tematach szczególnie ważnych - powiedział "Rzeczpospolitej" prezes Ruchu Narodowego Robert Winnicki .

 

Sam Andruszkiewicz jako poseł zasłynął z tego m.in., że pobrał z publicznych pieniędzy prawie 70 tys. zł na tzw. kilometrówki, chociaż sam zamierzał je zlikwidować.

 

"Ruch znany z nacjonalistycznej doktryny"

 

Komitet Żydów Amerykańskich przypomniał, że Adam Andruszkiewicz, był w latach 2015-2016 prezesem Młodzieży Wszechpolskiej, "ruchu znanego z nacjonalistycznej doktryny, który kontynuuje tradycję międzywojennej organizacji studenckiej o tej samej nazwie".

 

”Organizacja ta w swojej »Deklaracji ideowej« z 1931 r. twierdziła, że Żydzi są grupą rasowo obcą, a wytyczną […] polityki polskiej wobec Żydów winna być kulturalna, polityczna i gospodarcza izolacja oraz najdalej idące zmniejszenie ich liczby w Państwie". (...) polityczne dziedzictwo ruchu, który otwarcie głosił idee rasistowskie i propagował dyskryminację na tle etnicznym na uniwersytetach - jak to czyniła Młodzież Wszechpolska w latach trzydziestych - rodzi poważne pytania dotyczące jego dzisiejszej obecności w sferze publicznej" - głosi wydane w piątek oświadczenie Komitetu.

 

Antysemityzm problemem w polskiej polityce

 

"Kiedy najnowsze badania opinii publicznej na temat antysemityzmu pokazują, jak poważnym problemem jest jego poziom w Europie, zwalczanie mowy nienawiści w Internecie staje się kluczowym zadaniem. Decyzja o powołaniu byłego prezesa organizacji nacjonalistycznej na wiceministra ds. cyfryzacji zaskakuje, szczególnie w świetle ostatnich sondaży, które pokazują, że antysemityzm w cyberprzestrzeni jest dla Europy rosnącym zagrożeniem" - mówi cytowana w oświadczeniu Agnieszka Markiewicz, dyrektor warszawskiego biura AJC Central Europe.

 

Autorzy dokumentu przytoczyli wnioski raportu  Agencji Praw Podstawowych Unii Europejskiej z grudnia ubiegłego roku. Wynika z niego, że Żydzi w Europie nie czują się bezpiecznie w swoich krajach, a 80 proc. z nich uważa, że antysemityzm jest poważnym problemem, jednak władze nie podejmują skutecznych kroków, aby mu przeciwdziałać.

 

"Warto też zauważyć, że 77 proc. ankietowanych w Polsce uważa antysemityzm w życiu politycznym za problem - i pod tym względem Polskę »wyprzedza« tylko Wielka Brytania" - dodaje AJC Central Europe.

 

AJC Central Europe obejmuje swym zasięgiem Czechy, Estonię, Litwę, Łotwę, Polskę, Słowację i Węgry. We współpracy z lokalnymi społecznościami żydowskimi zajmuje się promocją wartości demokratycznych i partnerstwa transatlantyckiego, wzmacnianiem więzi między państwami Europy Środkowej i Izraelem oraz przeciwstawia się antysemityzmowi i ekstremizmowi.

pgo/dro/ polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie