Dworczyk: mamy ambitny plan, aby ustawa o cenach energii została przyjęta dzisiaj

Polska

- Dzisiaj ma sobie z projektem związanym z cenami energii poradzić Sejm, jak i później Senat. Mamy ambitny plan, aby ustawa została przeprocedowana dzisiaj - powiedział w programie "Graffiti" szef kancelarii premiera Michał Dworczyk. - To, co najważniejsze, to fakt, że ceny energii nie wzrosną w 2019 r. - dodał.

W piątek o 11:00 Sejm na nadzwyczajnym posiedzeniu rozpocznie pierwsze czytanie rządowego projektu ustawy o zmianie ustawy o podatku akcyzowym oraz o zmianie niektórych innych ustaw.


Na uwagę Piotra Witwickiego, że zbyt szybkie procedowanie może spowodować błędy w ustawie, które trzeba będzie korygować kolejną nowelizacją, Dworczyk odpowiedział: "jest szereg przykładów pozytywnych, gdzie sprawna legislacja była dobrą legislacją".


- Były ustawy, które były nowelizowane w ciągu jednego dnia, czy kilku godzin i nie trzeba była ich poprawiać. Jestem pewien, że ten projekt, który dziś będzie procedowany został przygotowany dobrze - tłumaczył szef KPRM.


- To, co najważniejsze to fakt, że ceny energii nie wzrosną w 2019 r. Tak, jak zapowiedział premier Mateusz Morawiecki, będziemy funkcjonować na poziomie cen z 2018 r. - dodał.

 

"Rząd ma możliwości wpływu na ceny prądu"


Jak stwierdził Dworczyk, "ta ustawa zagwarantuje, że Polacy nie będą płacić więcej za prąd". - Rząd ma pewne możliwości wpływu na ceny prądu, bo składają się one z różnych elementów, m.in. akcyzy, innych opłat - wyjaśnił minister.


Przypomniał też, że "problem z cenami prądu wziął się z fatalnych decyzji z 2014 r., kiedy rząd PO zgodził się na fatalną politykę klimatyczną, której dzisiaj ponosimy konsekwencje i z którą musimy się uporać".


- Będziemy cały czas zabiegać o to, żeby ceny prądu nie uderzały w Polaków - dodał.

 

prz/ Polsat News

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!