"Powiedzieliśmy: nie będzie tych podwyżek". Emilewicz w "Wydarzeniach i Opiniach" o cenach prądu

Polska
"Powiedzieliśmy: nie będzie tych podwyżek". Emilewicz w "Wydarzeniach i Opiniach" o cenach prądu
Polsat News

- Na pewno przed świętami dowiedzą się państwo jak zostanie skonsumowana zapowiedź, o której powiedzieliśmy, czyli że podwyżek nie będzie - zapewniła Jadwiga Emilewicz, minister przedsiębiorczości i technologii.

O tym, że rachunki muszą "pójść w górę" mówią - jak zaznaczyła Emilewicz - spółki energetyczne. - Nie moją rolą jest wchodzenie w buty prezesów i zarządów spółek energetycznych - podkreśliła. Dodała, że rolą administracji jest zastanowić się "jakie instrumenty po stronie administracyjnej mamy, aby te ewentualne roszczenia spółek o podwyżki się nie wydarzyły, czy też nie odbiły się w kieszeni ani wszystkich mieszkańców, ani w sektorze samorządu, ani w szpitalach, ani w instytucjach kultury".

 

Szefowa MPiT podkreśliła, że deklaracja, iż nie będzie podwyżek energii dotyczy zarówno klientów indywidualnych, małych i średnich firm, jak i samorządów.

 

Emilewicz zwróciła uwagę, że wzrost kosztów produkcji prądu to "efekt bycia członkiem Unii Europejskiej" oraz "wzrostu cen węgla". Zapewniła jednak, że podwyżek - "tak jak mówił prezes Jarosław Kaczyński i premier Mateusz Morawiecki" - nie będzie.

 

 

Szefowa MPiT dodała, że część samorządów zawierała kontrakty energetyczne jeszcze we wrześniu, gdy umowy były najwyższe. "Samorządy, którym skończyły się kontrakty 3-4 letnie mówią o 60 proc. wzroście" - mówiła. Zaznaczyła, że "na razie mamy do czynienia z ofertami, które złożyły spółki".

 

Kilka wariantów na stole

 

Minister wskazała, że dla każdej z tych grup rozwiązanie jest "nieco" inne.  - Wariantów jest kilka na stole, proszę dać nam dokończyć - powiedziała o rozwiązaniach, które mają zapobiec sytuacji, w której samorządy, małe i średnie przedsiębiorstwa oraz gospodarstwa indywidualne odczułyby od nowego roku wzrost cen energii. Rozwiązania, o których Emilewicz nie chciała szczegółowo mówić, mają być przedstawione "w jednym komunikacie".

 

- Na pewno na najbliższej Radzie Ministrów w środę temat ten zostanie podniesiony - powiedziała minister przedsiębiorczości i technologii.

 

Emilewicz dodała także, że jej resort pełni rolę pomocniczą wobec Ministerstwa Energii. - Od wiosny pracujemy nad pakietem dla przedsiębiorstw energochłonnych - mówi.

 

"Nigdzie się nie wybieram"

 

Zapytana przez Bogdana Rymanowskiego, czy w związku z kontrowersjami związanymi z cenami prądu, nie zastąpi ministra Krzysztofa Tchórzewskiego na stanowisku szefa resortu energii, Emilewicz stwierdziła, że "nigdzie się nie wybiera".

 

- Na razie z tego, co mi wiadomo, tu nie ma żadnych pomysłów na zmianę, na rekonstrukcję - powiedziała w "Wydarzeniach i Opiniach".

 

Zaprzeczyła również, by Prawo i Sprawiedliwość rozważało przedterminowe wybory parlamentarne. 

 

- Myślę, że jesteśmy po prostu w bardzo intensywnym cyklu wyborczym. Rozpoczął się na przełomie października i listopada tego roku,  będzie trwać do jesieni przyszłego roku. Myślę, że na dziś mamy kilka projektów do dokończenia. I myślę, że nikt tego tempa nie chce zwalniać - mówi Emilewicz.

 

Czarzasty o przyszłości Sojuszu

 

Gośćmi Bogdana Rymanowskiego w "Wydarzeniach i Opiniach" byli też Marcin Święcicki (poseł Platformy Obywatelskiej), Sebastian Kaleta (wiceprzewodniczący komisji weryfikacyjnej ds. reprywatyzacji) i Włodzimierz Czarzasty (lider Sojuszu Lewicy Demokratycznej). Transmisja od 19:15 na antenie Polsat News i w polsatnews.pl.

 

Sebastian Kaleta i Marcin Święcicki rozmawiali m.in. o zmniejszeniu bonifikat przy przekształceniu użytkowania wieczystego w Warszawie oraz o dekomunizacji stołecznych ulic.

 

Z Włodzimierzem Czarzastym Bogdan Rymanowski rozmawiał o tym kto jest liderem opozycji. Zapyta go także o strategię SLD na wybory do Parlamentu Europejskiego oraz o Roberta Biedronia i jego szanse w wielkiej polityce.

 

Dotychczasowe odcinki "Wydarzeń i Opinii" można obejrzeć tutaj.

jm/hlk/ polsatnews.pl, Polsat News, PAP

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze