Premier przyznał rentę specjalną rodzinie Polaka, który zmarł w Strasburgu. Był ofiarą zamachowca

Polska
Premier przyznał rentę specjalną rodzinie Polaka, który zmarł w Strasburgu. Był ofiarą zamachowca
AP
W miejscu zamachu w Strasburgu ludzie zapalają znicze i składają kwiaty.

Podjąłem decyzję o przyznaniu specjalnej renty rodzinie pana Bartosza Niedzielskiego; Polak zapłacił życiem, żeby żyć mogli inni - napisał na Twitterze w poniedziałek premier Mateusz Morawiecki. O śmierci mieszkającego w Strasburgu 36-letniego Polaka Barta Pedro Orenta-Niedzielskiego, piątej ofiary niedawnej strzelaniny w Strasburgu, poinformował w niedzielę jego brat.

"Bohaterska postawa Bartosza Niedzielskiego przyczyniła się do powstrzymania mordercy w Strasbourgu. Polak zapłacił życiem, żeby żyć mogli inni. Podjąłem decyzję o przyznaniu specjalnej renty rodzinie Pana Bartosza. Niech spoczywa w pokoju" - napisał na Twitterze w poniedziałek premier Mateusz Morawiecki.

 

"Znałem Go z widzenia. Jestem wstrząśnięty" - napisał w poniedziałek na swoim profilu na Twitterze prezydent Andrzej Duda.

 

 

W czasie zamachu terrorystycznego w Strasburgu Bartosz Niedzielski został ciężko ranny. Przez kilka dni przebywał w szpitalu w śpiączce. Podczas ataku był w towarzystwie swojego przyjaciela, włoskiego dziennikarza Antonio Megalizziego, który także został postrzelony przez islamskiego terrorystę Cherifa Chekatta i zmarł w piątek. Według relacji świadków wspólnie z kolegą Polak próbował zatrzymać zamachowca.

 

"Bartek", jak mówili na niego znajomi i przyjaciele, pochodził z Katowic. Od 20 lat mieszkał w Strasburgu, gdzie współpracował m.in. z Parlamentem Europejskim. Agencja AFP napisała, że pasjonował się nauką języków obcych i poznawaniem innych kultur. Jego marzeniem było otwarcie międzynarodowej kawiarni w Strasburgu.

 

W poniedziałek minister Andrzej Dera poinformował, że prezydent Andrzej Duda uhonoruje Niedzielskiego.

 

Dziennikarze w sali prasowej Komisji Europejskiej uczcili w poniedziałek minutą ciszy pamięć Antonia Megalizziego i Bartosza Orenta-Niedzielskiego. Parlament Europejski na oficjalnym koncie Twitterowym złożył w poniedziałek wyrazy głębokiego współczucia rodzinom i bliskim Megalizziego i Niedzielskiego.

 

 

We wtorek 29-letni Cherif Chekatt, który urodził się w Strasburgu w rodzinie algierskiej, strzelał do ludzi w pobliżu jarmarku bożonarodzeniowego. Zamachowca wytropiła i zastrzeliła francuska policja.

 

hlk/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie