Polak wśród poszkodowanych w zamachu w Strasburgu

Polska
Polak wśród poszkodowanych w zamachu w Strasburgu
PAP/EPA/RONALD WITTEK

Ministerstwo Spraw Zagranicznych podało na Twitterze, że wśród poszkodowanych w zamachu w Strasburgu jest obywatel Rzeczpospolitej. Informację potwierdziły francuskie władze. Rodzina rannego została objęta opieką konsularną.

Napastnik, który otworzył ogień we wtorek w Strasburgu, zastrzelił trzy osoby, a 12 ranił; sześć z nich wciąż walczy o życie. 350 funkcjonariuszy służb bezpieczeństwa próbowało go osaczyć i złapać. Doszło do wymiany ognia.

 

 

Mężczyzna miał działać w pojedynkę, został postrzelony przez żołnierzy, ale nadal pozostaje na wolności. Śledczy skłaniają się ku koncepcji, że atak miał podłoże terrorystyczne.

 

 

Minister spraw wewnętrznych Francji Christophe Castaner poinformował, że w strzelaninie zginęły trzy osoby (wcześniej agencje donosiły o czterech ofiarach śmiertelnych), a rannych zostało 12 osób. Kilkoro z nich jest w stanie bardzo ciężkim. W mieście wdrożono tzw. Biały Plan, który oznacza stan pełnej gotowości dla służb ratunkowych i szpitali, a w całym kraju ogłoszono podwyższenie poziom alertu antyterrorystycznego.

 

Trzeci stopień zagrożenia terrorystycznego

 

W związku z wtorkową strzelaniną w Strasburgu władze francuskie podniosły niezwłocznie do trzeciego, najwyższego, stopień zagrożenia terrorystycznego na całym terytorium kraju - informuje w środę na stronie internetowej ambasada RP w Paryżu.

 

"W związku ze strzelaniną, która miała miejsce w Strasburgu w dniu 11 grudnia 2018 r. na całym terytorium Francji został niezwłocznie wprowadzony 3 (najwyższy) poziom zagrożenia terrorystycznego Planu VIGIPIRATE = URGENCE ATTENTAT ( = pogotowie antyterrorystyczne)" - napisano, wskazując, że oznacza to, iż "zagrożenie terrorystyczne jest bardzo wysokie".

 

Ambasada wyjaśniła, że "pogotowie antyterrorystyczne wiąże się z zaostrzonymi środkami bezpieczeństwa, m.in. na dworcach, w pobliżu atrakcji turystycznych oraz przy urzędach państwowych jak i miejscach kultu, wysoce prawdopodobne są liczne patrole służb mundurowych".

 

"Odwiedzając te miejsca należy przygotować się na kontrolę bagażu. Nie powinny także dziwić ogłoszenia nawołujące do zachowania czujności, jak również wydłużone odprawy na lotniskach i przejściach granicznych" - wskazano.

 

"Zalecamy zachowanie szczególnej ostrożności i stosowanie się do poleceń władz miejscowych" - czytamy w komunikacie.

 

 

 

 

WIDEO: Strzelanina w Strasburgu. Trzy osoby nie żyją, 12 jest rannych, z czego sześcioro walczy o życie

 

las/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie