Kontener z chińskimi zupkami zatrzymany w porcie. W środku zamiast makaronu - papierosy

Polska

Funkcjonariusze gdańskiego CBŚP i pomorskiej KAS udaremnili przemyt 21 mln nielegalnych papierosów. Ukryte były one w kontenerach, które przepłynęły z Wietnamu do Gdańska i – według deklaracji - miały zawierać włókna kokosowe i zupki błyskawiczne. O udaremnieniu przemytu poinformowały w środę służby prasowe Centralnego Biura Śledczego Policji oraz pomorskiej Krajowej Administracji Skarbowej.

Jak wyjaśniono w komunikacie, pozbawione polskich znaków akcyzy papierosy dotarły do gdańskiego portu w dwóch partiach. Pierwszy przesłany z Wietnamu kontener zawierający kontrabandę ujawniono pod koniec listopada. W jego wnętrzu, zamiast zadeklarowanego włókna kokosowego, znajdowało się ponad 11 mln sztuk papierosów.

 

Z kolei na początku grudnia, w innym kontenerze wysłanym z tego samego wietnamskiego portu, natrafiono na niewielką partię zup błyskawicznych, za którymi ukrytych było 9,9 mln sztuk nielegalnych papierosów.

 

Funkcjonariusze poinformowali, że papierosy miały trafić do dwóch różnych firm w centralnej Polsce, a następnie najprawdopodobniej planowano je przewieźć do Europy Zachodniej. Gdyby akcja przemytników się powiodła, to - według szacunków służb - Skarb Państwa straciłby około 24 mln zł z tytułu nieodprowadzonych podatków. Śledztwo w tej sprawie nadzoruje Prokuratura Rejonowa Gdańsk-Śródmieście.

 

Jak przypomniano w komunikacie, w maju doszło do podobnej, także udaremnionej przez funkcjonariuszy pomorskiej KAS i CBŚP w Gdańsku, próby przemytu wyrobów tytoniowych. Wówczas przechwycono 18 mln sztuk papierosów, które w krótkim odstępie czasu przypłynęły do gdańskiego portu na pokładach dwóch statków.

hlk/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie