CBA zatrzymało dwie osoby podejrzane o ustawianie przetargów na zakup autobusów w Rydze

Polska

Centralne Biuro Antykorupcyjne w międzynarodowej akcji zatrzymało dwie osoby z Polski podejrzewane o ustawianie przetargów na zakup autobusów i trolejbusów w Rydze. Usłyszą zarzuty korupcji i prania pieniędzy. Na Łotwie zatrzymano kolejne cztery osoby.

Funkcjonariusze CBA zatrzymali pod Poznaniem członka zarządu producenta pojazdów komunikacji miejskiej oraz jednego z dyrektorów handlowych tej firmy w Warszawie.

 

Zatrzymani podejrzani są o ustawianie przetargów na blisko 200 autobusów i trolejbusów dla stolicy Łotwy. Do Rygi miało trafić 800 tys. zł łapówki. Przetargi były organizowane przez Rigas Satiksme w latach 2013-2016.

 

Łapówka miała być wyprana przez łańcuszek podstawionych spółek z Łotwy, Cypru, Hong-Kongu i Chin. Środki miały być przepuszczane przez te firmy w transzach pod pozorem płatności za fikcyjne usługi konsultingowe - wynika z ustaleń białostockich śledczych.

 

Piotr Kaczorek z wydziału komunikacji społecznej Biura potwierdził, że we wspólnej akcji z łotewską służbą KNAB uczestniczyli agenci białostockiej delegatury CBA.

 

- W sumie zatrzymano sześć osób - na Łotwie to m.in. odpowiedzialny za przetargi dyrektor ryskiej spółki komunikacyjnej oraz osoby pomagające w ukryciu pieniędzy z łapówki - powiedział Kaczorek.

 

Przeszukano biura zatrzymanych w siedzibie polskiej firmy oraz miejsca zamieszkania zatrzymanych osób. Do przeszukań doszło także na terenie Łotwy. Zatrzymani w Polsce trafią do nadzorującej śledztwo Prokuratury Regionalnej w Poznaniu.

ked/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie