"RZ": szef KNF forsował wypuszczenie nieznanych w Polsce obligacji hybrydowych, by "popchnąć bank"

Biznes
"RZ": szef KNF forsował wypuszczenie nieznanych w Polsce obligacji hybrydowych, by "popchnąć bank"
Polsat News

Szef Komisji Nadzoru Finansowego Marek Chrzanowski forsował wypuszczenie nieznanych w Polsce obligacji hybrydowych, by "popchnąć bank" - podaje w piątek "Rzeczpospolita".

Jak czytamy, "z nagranej w marcu 2018 r. rozmowy wynika, że ówczesny szef KNF Marek Chrzanowski miał inny plan pomocy bankom Leszka Czarneckiego niż Zdzisław Sokal (członek KNF z ramienia prezydenta, który chciał, wedle Chrzanowskiego doprowadzić do przejęcia banku za złotówkę)".

 

Według dziennika alternatywą, którą Chrzanowski "mamił" biznesmena, mogły być obligacje hybrydowe - korzystne dla banków, ale kontrowersyjne i w polskim prawie niewystępujące.

 

Jak podał dziennik, podczas rozmowy w cztery oczy między Czarneckim a Chrzanowskim, szef KNF deklaruje przychylność wobec planów restrukturyzacji banków biznesmena. "Wypowiada znamienne zdanie: »Rozmawiam z panem szczerze. Też widzę, gdzieś są jakieś synergie. Bank można popchnąć« - mówi Chrzanowski. I dodaje, że chodzi o korzystny dla banków projekt tzw. obligacji zamiennych, Chrzanowski mówi, że jest »za«, ale - jak mówi - przeciwko sobie ma Ministerstwo Finansów" – czytamy.

prz/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie