Jakub Hartwich, znany z protestu osób niepełnosprawnych w Sejmie, będzie radnym Torunia

Polska

- Wziąłem sprawy w swoje ręce. Chcę walczyć o osoby starsze, chore i niepełnosprawne. To są sprawy dla mnie najważniejsze. Wdrożę swój program i mam nadzieję, że rada miasta będzie potrafiła głosować ponadpartyjnie. Chcę pomagać - mówi nam przyszły radny Torunia Jakub Hartwich, który uzyskał trzeci najlepszy wynik w swoim okręgu.

Hartwich swój start w wyborach ogłosił we wrześniu. Jak wówczas mówił, startuje z lisy Koalicji Obywatelskiej, "aby godność osób takich, jak ja, została zauważona".

 

Jego zwycięstwo ogłosił na Twitterze poseł PO Arkadiusz Myrcha. Według oficjalnych informacji PKW Koalicja Obywatelska zdobyła 10 mandatów w toruńskiej radzie miasta. Hartwich otrzymał 2574 głosy. To trzeci najlepszy wynik w jego okręgu. 

W rozmowie z polsatnews.pl Hartwich przyznaje, że chce być "reprezentantem najsłabszych". 

 

- Wziąłem sprawy w swoje ręce.  Chcę walczyć o osoby starsze, chore i niepełnosprawne. To są sprawy dla mnie najważniejsze. Wdrożę swój program i mam nadzieję, że rada miasta będzie potrafiła głosować ponadpartyjnie. Chcę pomagać - mówi przyszły radny. 

 

Hartwich odpowiedział również na zarzuty, że protest osób niepełnosprawnych i ich opiekunów w Sejmie był polityczny, a dowodem na to ma być fakt, że on sam startował z listy partyjnej. 

 

- Chciałbym, żeby moje działanie było ponadpartyjne. Zarzuty zawsze będą. Chcę podkreślić, że protest w Sejmie był apolityczny. Jeśli będziemy wspólnie działać takie protesty nie będą musiały się już więcej odbywać - dodał. 

 

Protest osób niepełnosprawnych w Sejmie trwał od 18 kwietnia do 27 maja. Jego uczestnicy domagali się zrównania renty socjalnej z minimalną rentą z tytułu niezdolności do pracy oraz wprowadzenia dodatku rehabilitacyjnego dla osób niepełnosprawnych niezdolnych do samodzielnego życia po ukończeniu pełnoletności  w kwocie 500 zł miesięcznie. Ostatecznie renta socjalna została podwyższona o 164,17 zł.

maw/dro/ Polsat News
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie