"Możemy zawsze się cofnąć o kroczek". Iwona Hartwich o kompromisie z rządem

Polska

- Chcemy rozmawiać. Być może trzeba tę kwotę (dodatku na życie dla niepełnosprawnych - red.) rozbić jeszcze bardziej na raty i tu jesteśmy naprawdę kompromisowi. Czekamy na spotkanie z minister Elżbietą Rafalską - powiedziała w programie "Tak czy Nie" Iwona Hartwich z Komitetu Protestacyjnego Rodziców Osób Niepełnosprawnych.

W czwartek wieczorem do protestujących w Sejmie osób niepełnosprawnych oraz ich rodziców i opiekunów przyjechała pierwsza dama Agata Kornhauser-Duda.


- Pierwsza dama popiera pierwszy postulat, który mówi o dodatku na życie dla niepełnosprawnych - powiedziała po spotkaniu Hartwich.


- Szukamy kompromisu. Prezydentowa obiecała, że skontaktuje się z minister Rafalską i będziemy dalej rozmawiać o postulacie - dodała.


- Możemy się cofnąć o kroczek. Musimy rozmawiać - podkreśliła, zapytana przez Agnieszkę Gozdyrę o to, czy przedstawiona przez protestujących propozycja kompromisu "dochodzenia do 500 zł", może ulec zmianie.

 

Rodzice i opiekunowie osób niepełnosprawnych protestują w Sejmie wraz z podopiecznymi od 18 kwietnia. Domagają się realizacji dwóch głównych postulatów. Jeden to wprowadzenie dodatku "na życie" dla osób niepełnosprawnych niezdolnych do samodzielnej egzystencji po ukończeniu 18. roku życia w kwocie 500 złotych miesięcznie. Według aktualnej propozycji protestujący domagają się, by dodatek był wprowadzany krocząco - 300 zł od czerwca 2018 r., 400 zł od stycznia 2019, a 500 zł od stycznia 2020 roku.

Drugi postulat to zrównanie kwoty renty socjalnej z najniższą rentą z ZUS z tytułu całkowitej niezdolności do pracy.


Dotychczasowe odcinki programu "Tak czy Nie" dostępne są w zakładce Nasze Programy.

 

Polsat News, polsatnews.pl

prz/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie