Gigantyczny samolot-amfibia może zrzucić na płonący las 370 ton wody. Na jednym tankowaniu

Technologie

Ta maszyna może być ogromną pomocą podczas wielkich pożarów i akcji ratowniczych. Największy na świecie samolot-amfibia, wyprodukowany w Chinach, pomyślnie przeszedł kolejny test - start z wody.

Maszyna oznaczona symbolem AG600 została przetestowana na rzece w mieście Jingmen w chińskiej prowincji Hubei w sobotę rano. Robocza nazwa samolotu to "Kunlong". Jest ona połączeniem słów "kun" - oznaczającego legendarną, ogromna rybę oraz "long" - które oznacza smoka.

 

Samolot napędzają cztery turbośmigłowe silniki, które umożliwiają lot przez 12 godzin.

 

Według producenta samolot ma znaleźć zastosowanie w ratownictwie morskim, akcjach gaszenia płonących lasów i monitoringu oceanów.

Na pokład może wejść do 50 osób.

 

Amfibia może także zabrać do zbiorników 12 ton wody, a ich napełnienie trwa zaledwie 20 sekund. Na jednym tankowaniu samolot jest w stanie przerzucić na miejsce pożaru nawet 370 ton wody.

 

Po udanym starcie z wody gratulacje dla konstruktorów przesłał prezydent Chin Xi Jinping.


Start z wody ma dla tego typu samolotów ogromne znaczenie. Maszyna może zabrać nawet 370 ton wody. Hydroplan na jednym tankowaniu może przelecieć 4,5 tys. kilometrów z prędkością 500 km/h. Maksymalny czas w powietrzu to 12 godzin. Samolot zbudowali Chińczycy.

hlk/ AP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie