Gigantyczna góra lodowa u brzegu Grenlandii. Groźba tsunami. Ewakuowani wszyscy mieszkańcy [WIDEO]

Świat
Gigantyczna góra lodowa u brzegu Grenlandii. Groźba tsunami. Ewakuowani wszyscy mieszkańcy [WIDEO]
PAP/EPA/Karl Petersen

Góra lodowa unosi się nad domami na skraju Innaarsuit, niewielkiej osady na wyspie o tej samej nazwie u zachodniego wybrzeża Grenlandii. Jeśli pęknie, fala tsunami zaleje maleńką osadę nad Morzem Baffina. "Wydaje się, że przestała się poruszać" - podaje lokalny portal KNR. Zarządzono ewakuację, a sytuacja jest na bieżąco monitorowana przez duńską marynarkę wojenną i miejscowych ratowników.

Według lokalnego portalu informacyjnego KNR, mieszkańcy Innarsuit w gminie Qaasuitsup są szczególnie zaniepokojeni niewielką odległością oderwanego fragmentu lądolodu grenlandzkiego od miejscowej elektrowni i domów zlokalizowanych na wybrzeżu, gdzie mieszkają głównie starsi ludzie.

 

Budynki w całej miejscowości zagrożone są falą tsunami, którą może wywołać tzw. ocielenie się góry lodowej. Odpowiednio duży fragment lodowej góry mógłby wzburzyć wodę do tego stopnia, że zniszczona mogłyby zostać infrastruktura brzegowa i położone najbliżej wody zabudowania. Do podobnych zdarzeń dochodziło za kołem podbiegunowym w przeszłości.

 

- Żyje tu 180 osób, jesteśmy bardzo zaniepokojeni, obawiamy się - powiedział Karl Petersen, przewodniczący rady miejskiej w Innaarsuit.

 

Mieszkańcy zostali przeniesieni na wyżej położony teren. Mają nadzieję, że wkrótce przyjdzie silny wiatr, który odepchnie górę lodową od brzegu, a wtedy odpłynie ona na pełne morze. Prognozy pogody podają, że ulewny deszcz spadnie w regionie do soboty.

 

W ostatnim czasie na Grenlandii doszło do dużego rozłamu lodowca. Długość linii, wzdłuż której oddzieliły się fragmenty lądolodu wyniosła ok. 6,5 kilometra. Zdarzenia tego typu są - według naukowców - jednym z głównych powodów podnoszenia się poziomu wód na świecie.

 

W tej chwili sytuację kontroluje m.in. duńska marynarka wojenna, Grenlandia jest terytorium zależnym Danii. Ewentualna pomoc może także nadejść droga powietrzną, w Innarsuit znajduje się lądowisko helikopterów, które umożliwia szybki kontakt z innymi miejscowościami na Grenlandii.

 

 

Wioskę Innarsuit można zwiedzić krok po kroku w usłudze Google Street View (poniżej).

 

 

Wydarzenie było emitowane na żywo w serwisie YouTube (poniżej).

 

 

polsatnews.pl, knr.gl, cbc.ca

pez/hlk/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie