MEN: nie będzie konieczności organizowania obowiązkowych lekcji w soboty

Polska
MEN: nie będzie konieczności organizowania obowiązkowych lekcji w soboty
pl.wikipedia.org/

Nie ma w tej chwili i nie będzie konieczności organizowania obowiązkowych lekcji w soboty w niektórych warszawskich liceach - napisała w piątek w komunikacie rzeczniczka MEN Anna Ostrowska. Odniosła się do pojawiających się informacji, że władze Warszawy wz. z przyszłoroczną tzw. kumulacją roczników rozważają możliwość, by w niektórych szkołach za zgodą rodziców część lekcji odbywała w soboty.

Zaapelowała by nie wprowadzać niepokoju wśród uczniów, rodziców i nauczycieli. 

 

Reforma szkolnictwa przywróciła osiem klas w szkole podstawowej i wprowadziła stopniowe wygaszanie gimnazjów. W tym roku po raz drugi nie było rekrutacji do gimnazjów. Uczniowie uczący się w klasach III gimnazjów są ostatnim rocznikiem uczącym się w tym typie szkoły. Z kolei w szkołach podstawowych uczy się pierwszy rocznik ósmoklasistów. W efekcie na wiosnę 2019 r. o przyjęcie do szkół średnich ubiegać się będą dwa roczniki uczniów: pierwszy rocznik absolwentów ośmioletniej szkoły podstawowej oraz ostatni rocznik gimnazjalistów.

 

"Nie ma w tej chwili i nie będzie konieczności organizowania obowiązkowych lekcji w soboty w niektórych warszawskich liceach. Informowanie przez władze Warszawy o rozważaniu takiego rozwiązania jest celowym wprowadzaniem rodziców w błąd i nieuzasadnioną próbą wywołania niepokoju" - napisała rzeczniczka MEN w komunikacie.

 

Zaznaczyła, że przepis, który pozwala na prowadzenie obowiązkowych zajęć w szkołach w sobotę nie jest niczym nowym, istnieje już od 16 lat. "Lekcje mogą być prowadzone np. w sobotę, ale pod pewnymi warunkami. Dotychczas zapis ten był wykorzystywany przez dyrektorów szkół jedynie w nadzwyczajnych sytuacjach (m.in. przedłużający się remont placówki oświatowej, czy skutki złych warunków atmosferycznych)" - zaznaczyła.

 

Według Ostrowskiej: "Duża konkurencja do szkół tzw. najwyżej notowanych w rankingach nie jest związana z reformą. To zjawisko znane od lat, gdyż do warszawskich tzw. dobrych liceów aplikują uczniowie z całej Polski. Są to w ogromnej części laureaci kuratoryjnych konkursów przedmiotowych. Tytuł laureata gwarantuje im pierwszeństwo wyboru szkoły".

"Najwyższy czas, aby władze Warszawy zaczęły inwestować w budowę nowych placówek oświatowych. Nie może być tak, że w planie zagospodarowania przestrzennego pojawia się duże osiedle, a nie buduje się jednocześnie żłobka, przedszkola czy szkoły. Przypominamy również warszawskim urzędnikom, że przepełnione szkoły w wielu dzielnicach to efekt wieloletnich zaniedbań, m.in. likwidacji wielu szkół" - napisała rzeczniczka MEN.

 

Przypomniała w komunikacie, że w ubiegłym roku władze stolicy alarmowały, że wielu nauczycieli straci pracę. "Rzeczywistość była inna, wzrosła liczba etatów tak, jak od początku prognozowaliśmy. W tym roku ponownie władze Warszawy próbują przykryć swoje zaniedbania strasząc rodziców i uczniów" - czytamy.

 

Ostrowska zaznaczyła, że podczas przyszłorocznej rekrutacji do szkół średnich postępowania rekrutacyjne dla absolwentów 8-letniej szkoły podstawowej i absolwentów gimnazjów zostaną przeprowadzone odrębnie. "Co oznacza, że nie będą oni rywalizowali o te same miejsca w szkołach. Będą ubiegać się o miejsca przewidziane tylko dla absolwenta konkretnej szkoły" - wyjaśniła.

 

"Przypomnijmy, że pod koniec sierpnia br. Minister Edukacji Narodowej Anna Zalewska wystosowała list do dyrektorów szkół i nauczycieli poświęcony zmianom w systemie edukacji w roku szkolnym 2018/2019. We wrześniu Ministerstwo Edukacji Narodowej przygotowało kampanię informacyjną, skierowaną do rodziców i uczniów klas VIII szkoły podstawowej i klas III gimnazjów, dotyczącą rekrutacji na rok szkolny 2019/2020. Na stronie www.men.gov.pl/rekrutacja zostały zamieszczone najważniejsze pytania i odpowiedzi dotyczące rekrutacji, terminy egzaminów po szkole podstawowej oraz gimnazjum, a także sposób punktowania ocen na świadectwie oraz wyników egzaminów. Informacje z przeznaczeniem dla uczniów i ich rodziców będą aktualizowane i uzupełniane o nowe treści" - napisała rzeczniczka.

 

Dodała, że już wkrótce do uczniów i ich rodziców trafią ulotki dotyczące rekrutacji na rok szkolny 2019/2020. "Będą to kolejne materiały informacyjne związane z naborem do szkół ponadpodstawowych i ponadgimnazjalnych. Dodatkowo we wszystkich kuratoriach oświaty zostały utworzone specjalne punkty informacyjne, w których można uzyskać informacje dotyczące sytuacji szkół w województwie" - poinformowała.

 

W poniedziałek podczas uroczystości zorganizowanej przez władze Warszawy, z okazji Dnia Edukacji Narodowej, dziennikarze pytali przedstawicieli stołecznego ratusza m.in. o to, czy Warszawa jest gotowa na przyjęcie w przyszłym roku do szkół średnich podwójnego rocznika. "Czynimy przygotowania w dwóch obszarach, czyli bazowo-lokalowym i dotyczącym nauczycieli" - powiedziała dyrektorka Biura Edukacji m.st. Warszawy Joanna Gospodarczyk. "Lokalowo po kolejnym przeliczeniu - wydaje nam się - i oczywiście konieczności wykorzystania sąsiednich szkół, czy uczelni, bo tak też będzie (...), że uda nam się zmieścić ten podwójny rocznik" - poinformowała. "Chcę powiedzieć bardzo wyraźnie, że pilnujemy, by w każdej szkole powstawały proporcjonalne klasy dla uczniów - absolwentów gimnazjów i uczniów - absolwentów szkół podstawowych" - zaznaczyła szefowa Biura Edukacji. Dopytywana, czy rozważane jest wprowadzenie dwuzmianowości w szkołach średnich powiedziała: "Rzeczywiście rozważamy możliwość przeciągania rozpoczynania lekcji później niż o godzinie ósmej, być może w części szkół - po aprobacie rady rodziców - część zajęć będzie realizowana w soboty". "To jeszcze wszystko jest przed nami do poukładania" - zaznaczyła Gospodarczyk.

paw/ PAP

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!