Nowy kierunek na uczelni ojca Rydzyka współfinansowany przez NBP

Polska
Nowy kierunek na uczelni ojca Rydzyka współfinansowany przez NBP
Facebook/wsksim

"Polityka gospodarcza, finanse i bankowość" to nowy kierunek na studiach podyplomowych w Wyższej Szkole Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu. Jak informuje szkoła, uruchomiony został "z Narodowym Bankiem Polskim w ramach programu edukacji ekonomicznej". Jednym z kryteriów rekrutacji jest "opinia księdza proboszcza". Dofinansowanie NBP wyniosło 246 290,00 zł - odpowiedział nam bank.

Wśród wymaganych przez uczelnię dokumentów - oprócz dyplomu ukończenia studiów wyższych i listu motywacyjnego - jest też "opinia księdza proboszcza".  

 

Studia mają trwać dwa semestry. W programie m.in. rynek finansowy, finanse międzynarodowe, bankowość inwestycyjna, nadzór bankowy, etyka w biznesie i patriotyzm gospodarczy.  

 

Na stronie NBP dot. Dofinansowania projektów z zakresu edukacji ekonomicznej nie ma informacji, kto otrzymał pieniądze w ramach tego programu. 

 

Zapytaliśmy więc NBP o innych uczestników konkursu oraz m.in. czy bank ten wspiera też inne kierunki toruńskiej uczelni  czy wobec faktu, że projekt finansowany jest z pieniędzy publicznych, nie razi to, że chętni na studia muszą przedstawić opinię proboszcza.

 

"W ostatnich latach NBP dofinansował wiele kierunków studiów podyplomowych"

 

"Narodowy Bank Polski dofinansował projekt kwotą w wysokości 246 290,00 zł. Za organizację studiów, w tym m.in. dobór wykładowców i zasady rekrutacji, odpowiada organizator studiów, czyli Wyższa Szkoła Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu" - odpowiedziało nam biuro prasowe NBP.

 

Jak wyjaśniono, zasady ubiegania się o dofinansowanie przez NBP projektów z zakresu edukacji ekonomicznej są takie same dla wszystkich wnioskodawców. a decyduje "wyłącznie ocena formalna i merytoryczna projektu (w tym m.in. celów projektu, grup docelowych, działań i rezultatów czy budżetu)".

 

"W ostatnich latach, w ramach działalności edukacyjnej, Narodowy Bank Polski dofinansował wiele kierunków studiów podyplomowych zrealizowanych przez kilkanaście uczelni na terenie całego kraju (państwowych i prywatnych). Aktualnie przy wsparciu NBP realizowane są także: studia podyplomowe "Przedsiębiorczość dla nauczycieli” – przez Szkołę Główną Handlową w Warszawie oraz Uniwersytet Ekonomiczny w Poznaniu oraz studia podyplomowe "Innowacyjna gospodarka. Rola polityki ekonomicznej" – przez Uniwersytet Warszawski" - głosi odpowiedź.

 

Przedstawiciel Wyższej Szkoły Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu, zapytany przez nas telefonicznie, skąd pomysł na nowy kierunek, dlaczego finansowanie akurat z NBP i w jakiej wysokości, odpowiedział: - Konkurs na wsparcie edukacji ekonomicznej był otwarty. Każda uczelnia mogła z niego skorzystać.

 

Wyższa Szkoła Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu została założona w 2001 roku przez redemptorystę  o. dr. Tadeusza Rydzyka, który był jej pierwszym rektorem. Uczelnia należy do fundacji Lux Veritatis, założonej w 1998 r. przez Jana Króla i Tadeusza Rydzyka.

maw/dro/luq/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie