Finanse Fundacji Lux Veritatis o. Rydzyka: aktywa warte 182 mln zł i ponad 29 mln zł darowizn

Biznes
Finanse Fundacji Lux Veritatis o. Rydzyka: aktywa warte 182 mln zł i ponad 29 mln zł darowizn
Polsat News

"Blisko 30 mln zł otrzymanych darowizn na działalność, 50 etatów w redakcji, księgowości i marketingu, 1,5 mln zł zysku, 10 mln zł w gotówce i na kontach bankowych" - portal money.pl przyjrzał się sprawozdaniom finansowym Fundacji Lux Veritatis za 2017 rok. Prezesem fundacji jest redemptorysta ojciec Tadeusz Rydzyk.

– Ja nie wierzę w to, że ktoś (...) nie wie, że o. Tadeusz Rydzyk jest zakonnikiem, że nie posiada żadnego osobistego majątku. Wszystko, czym Ojciec Dyrektor kieruje, należy bądź do zgromadzenia, bądź do fundacji, którą założył czy którą kieruje - mówił niedawno w "Naszym Dzienniku" najbliższy współpracownik o. Rydzyka, również redemptorysta, o. Jan Król.

 

Zakonnik odniósł się w ten sposób do wyroku nakazującego Wirtualnej Polsce zamieszczenie przeprosin za artykuł w money.pl, że  o. Rydzyk jest lub mógłby być na liście 100 najbogatszych Polaków.

 

Teraz money.pl przejrzał sprawozdanie finansowe Fundacji Lux Veritatis za 2017 r. złożone w Krajowym Rejestrze Sądowym. Założona przez Tadeusza Rydzyka i Jana Króla w 1998 roku fundacja odpowiada m.in. za działalność TV Trwam, Radia Maryja, Wyższej Szkoły Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu, operatora komórkowego wNaszej Rodzinie, i Sanktuarium Gwiazdy Nowej Ewangelizacji i geotermii. Zatrudnia 33 osoby.

 

Fundacja kontroluje aktywa warte 182 mln zł, z czego 165 mln zł warte są grunty, budynki, lokale i sprzęt.

 

Płaci terminowo

 

Większość przychodów Fundacji to darowizny. Z 39 mln zł rocznego przychodu stanowią one 29 mln, czyli aż 75 proc. Pozostałe 25 proc. (ponad 9 mln zł) to przychody z działalności gospodarczej w Polsce.

 

"Sama telewizja odpowiada za 8,9 mln zł przychodów. Z kolei sprzedaż towarów takich jak książki, płyty DVD i CD to 155 tys. zł. Działalność gospodarcza za granicą przyniosła dodatkowe 430 tys. zł przychodu. Zarząd nie precyzuje, gdzie wygenerował ten przychód - pewne jest, że poza Unią Europejską, najpewniej w Stanach Zjednoczonych, gdzie jest liczna Polonia" - pisze portal.

 

Ze sprawozdania wynika, że fundacja terminowo rozlicza płatności i spłaca wszystkie kredyty.

 

Dotacje za rządów PiS

 

Podmioty kontrolowane przez Fundację są również zasilane dotacjami przyznawanymi m.in. przez ministerstwa. Wśród darczyńców dla przedsięwzięć redemptorysty są m.in.: Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, MSZ,  Ministerstwo Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej, Ministerstwo Środowiska, Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego, Ministerstwo Pracy, Rodziny i Polityki Społecznej i Ministerstwo Sprawiedliwości.

 

Zestawienia wpłat na konta związane z działalnością redemptorysty prowadzą min. fundacja WatchDog i poseł PO Sławomir Neumann, który na stronie długwdzieczności.pl wylicza, ile "rząd Prawa i Sprawiedliwości spłacił z publicznych pieniędzy Tadeuszowi Rydzykowi za pomoc podczas kampanii wyborczej". Według Neumanna, obecnie to kwota ponad 164, 3 mln zł.

 

Money.pl, polsatnews.pl

las/dro/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie