Gdzie są samochody od bezdomnego - Nowoczesna chce informacji od ojca Tadeusza Rydzyka

Polska
Gdzie są samochody od bezdomnego - Nowoczesna chce informacji od ojca Tadeusza Rydzyka
Polsat News

"Zniknęły w majątku redemptorystów, którzy nie mają obowiązku płacenia podatku i prowadzenia dokumentacji" - alarmuje Nowoczesna na Twitterze. Poseł Adam Szłapka zapowiedział złożenie wniosku o udzielenie informacji publicznej przez redemptorystów po tym, jak prokuratura odmówiła wszczęcia śledztwa ws. dwóch aut podarowanych dyrektorowi Radia Maryja przez "Stanisława z Warszawy".

Chodzi o dwa samochody, które o. Tadeusz Rydzyk, dyrektor Radia Maryja, miał otrzymać od "bezdomnego Stanisława z Warszawy". "Bardzo ciekawa postać, po AWF-ie", "niestety zmarł" - twierdził o. Rydzyk. 

 

Na oficjalnym profilu Nowoczesnej na Twitterze politycy Nowoczesnej zapowiedzieli, że wystąpią o informację publiczną w sprawie pojazdów. Chcą wiedzieć, jak są wykorzystywane samochody, które "zniknęły w majątku redemptorystów".

 

 

Politycy Nowoczesnej zainteresowali się samochodami od bezdomnego po tym jak o. Rydzyk opowiedział o darowiźnie w programie "W Naszej Rodzinie" z 27 sierpnia 2016 r. na antenie Telewizji Trwam. Po tej wypowiedzi poseł Nowoczesnej Adam Szłapka złożył dwa zawiadomienia: do CBA i urzędu skarbowego. Parlamentarzysta uznał, że organy te powinny sprawdzić, czy darowizna i jej rozliczenie były zgodne z prawem oraz czy zostały uwzględnione w dokumentach.  

 

Polityka interesowało też, czy za pojazdy zapłacony został podatek. Podejrzewał bowiem, że zapisano je na poczet majątku fundacji Lux Veritatis, nadawcy Telewizji Trwam. Prokuratura odmówiła wszczęcia postępowania w tej sprawie.

 

W odpowiedzi na złożone zawiadomienie poseł dotrzymał 2 sierpnia z Prokuratury Okręgowej pismo, w którym informuje ona, że darowizny na cele kulturowo-apostolskie są zwolnione z podatku i tym samym prokuratura odmawia wszczęcia postępowania. Zdaniem śledczych obdarowani duchowni nie zapisali pojazdów na fundację, tylko na zakon.

 

 

polsatnews.pl

las/hlk/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie