"PiS spłaca dług wobec o. Rydzyka". PO chce kontroli CBA ws. powstania muzeum "Pamięć i Tożsamość"

Polska
"PiS spłaca dług wobec o. Rydzyka". PO chce kontroli CBA ws. powstania muzeum "Pamięć i Tożsamość"
Polsat News

Posłowie PO uważają, że resort kultury, podpisując umowę z fundacją Lux Veritatis o. Tadeusza Rydzyka na budowę w Toruniu muzeum im. Jana Pawła II, mógł dopuścić się korupcji. Zapowiedzieli w piątek złożenie w tej sprawie wniosku do Centralnego Biura Antykorupcyjnego. Wiceszef klubu PiS Tadeusz Cymański ocenił, że wniosek Platformy to przejaw "złej woli i bezsilności" polityków PO.

O powstaniu w Toruniu Muzeum "Pamięć i Tożsamość" im. św. Jana Pawła II informowało w czwartek Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Resort kultury ma przekazać fundacji Lux Veritatis 70 mln na działalność muzeum w latach 2018-2020.

 

Według szefa MKiDN, wicepremiera Piotra Glińskiego placówka ma wypełnić "istotną lukę w naszej ofercie muzealnej, która wciąż w niedostatecznym stopniu obejmuje zarówno aksjologię Jana Pawła II, jak i kwestie relacji polsko-żydowskich w czasie II wojny światowej".

 

Doniesienia o okolicznościach budowy muzeum oburzyły w piątek posłów Platformy Obywatelskiej. - Dzisiaj trzeba postawić polityczną tezę, że PiS spłaca dług wdzięczności wobec ojca Tadeusza Rydzyka - powiedział Cezary Tomczyk na konferencji prasowej.

 

Dodał, że wcześniej rząd nie znalazł pieniędzy na wsparcie dla protestujących w Sejmie osób niepełnosprawnych i nie kupił też obiecanych nowych śmigłowców, czy okrętu podwodnego dla sił zbrojnych. - Natomiast w ciągu ostatnich lat udało się przekazać prawie ćwierć miliarda złotych o. Tadeuszowi Rydzykowi - wskazywał poseł PO.

 

Rodzaj "korupcji politycznej"

 

Marcin Kierwiński (PO) ocenił, że pieniądze, które PiS kieruje w obecnej kadencji do "prywatnego biznesmena" Tadeusza Rydzyka to "coś szokującego".

 

- My wielokrotnie mówiliśmy o tym, że jest to rodzaj korupcji politycznej, ale myślę, że bardziej zasadne jest pytanie, czy jest to rodzaj korupcji, po prostu - dodał polityk Platformy. Jego zdaniem jeśli spojrzeć na ostatnie lata, to "nie ma drugiej takiej prywatnej firmy, która z pominięciem jakichkolwiek procedur przetargowych zyskiwałaby tak gigantyczne pieniądze".

 

Kierwiński i Tomczyk zapowiedzieli złożenie wniosku do CBA; chcą, by Biuro sprawdziło prawidłowość działań podejmowanych w związku z planami budowy Muzeum "Pamięć i Tożsamość" przez wicepremiera Glińskiego.

 

Według nich kontrola CBA miałby dać odpowiedź na pytanie o "zasadność i celowość wydatkowania publicznych pieniędzy na prywatne muzeum o. Tadeusza Rydzyka".

 

O. Rydzyk "na specjalnych zasadach"

 

- W tej sprawie jesteśmy przekonani, że zachodzą wszelkie przesłanki, które pozwalają postawić tezę, że Tadeusz Rydzyk i jego prywatne interesy są traktowane w sposób specjalny przez rządzących - dodał Kierwiński. - A jeżeli jakikolwiek podmiot prowadzący działalność gospodarczą traktowany jest na specjalnych zasadach, to zasadne jest pytanie, czy dochodzi tutaj do przekroczenia polskiego prawa, do korupcji - podkreślił.

 

Wiceszef klubu PiS Tadeusz Cymański ocenił, że wniosek Platformy to przejaw "złej woli i bezsilności" polityków PO. "Nikt nigdy nie zaprzecza, że ideologicznie, czy programowo zawsze, każda katolicka stacja będzie życzliwością darzyła te formacje, które dbają o rodzinę, o życie nienarodzone, bronią dziedzictwa historycznego itd. Natomiast mówienie i sugerowanie (korupcji) jest niestety nieuczciwe i bardzo niskie" - powiedział poseł.

 

Przyznał, że każdy ma prawo zgłoszenia do prokuratury, czy CBA informacji o uprawdopodobnionym podejrzeniu przestępstwa. "A jeżeli chodzi o tzw. długi wdzięczności, to by oznaczało, że nigdy ktokolwiek popierałby Platformę, PiS, czy SLD, nie mógłby do rządu, czy samorządu wystąpić o cokolwiek" - dodał Cymański. "Chodzi o legalizm działań, czy wszystko było zgodnie z przepisami, a oceny emocjonalne mnie nie interesują. Myślę, że jest to kolejny przejaw bezsilności i wściekłości, zgorzknienia wobec rozgłośni toruńskiej" - uznał polityk PiS.

 

Muzeum "Pamięć i Tożsamość" im. św. Jana Pawła II ma, według resortu kultury, prezentować ponad 1000-letnią historię chrześcijańskiej Polski ze szczególnym uwzględnieniem nauki św. Jana Pawła II i jej oddziaływania na losy Polski, Europy i Świata.

 

PAP

mr/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie