Wykluczony z PiS kandydat wciąż w wyborach na burmistrza Suchowoli

Polska
Wykluczony z PiS kandydat wciąż w wyborach na burmistrza Suchowoli
Polsat News

Wykluczenie z partii i cofnięcie jej rekomendacji w wyborach nie zmienia sytuacji zarejestrowanego kandydata - wyjaśniła delegatura Krajowego Biura Wyborczego w Suwałkach, pytana o status kandydata na burmistrza Suchowoli Wiesława Bruzgo.

W środę rzeczniczka PiS Beata Mazurek poinformowała na Twitterze, że Bruzgo został wykluczony z partii, a pełnomocnik Komitetu Wyborczego PiS, pismem do PKW, wycofał rekomendację tego komitetu dla Bruzgi, jako kandydata na burmistrza Suchowoli.

 

Dzień wcześniej działacze Platformy Obywatelskiej - po publikacjach lokalnej prasy - powiadomili prokuraturę w Białymstoku o możliwości popełnienia przestępstwa przez Bruzgę. Zarzucają mu, że na swoim profilu w mediach społecznościowych szerzy mowę nienawiści. Do zawiadomienia załączono ok. 30 stron wydruków wpisów z portalu społecznościowego. Na prywatnym profilu kandydata już ich nie ma.

 

Komitetu wyborczego kandydat nie może już zmienić

 

Zawiadomienie trafiło do Prokuratury Rejonowej Białystok-Północ, stamtąd - do Prokuratury Rejonowej Białystok-Południe. Ta uznała, że nie do końca jest to jej właściwość miejscowa i zwróciła się do prokuratury nadrzędnej - białostockiej okręgowej, o podjęcie decyzji, która jednostka powinna zająć się zawiadomieniem. Według decyzji Prokuratury Okręgowej w Białymstoku można spodziewać się w przyszłym tygodniu.

 

Urzędnicy wyborczy zwracają uwagę, że pomimo wykluczenia z partii i cofnięcia rekomendacji, w obwieszczeniach o zarejestrowanych kandydatach na burmistrza Suchowoli Wiesław Bruzgo będzie nadal figurował, jako kandydat, zgłoszony przez KW Prawo i Sprawiedliwość. Podobna informacja znajdzie się na karcie do głosowania, bez logo partii.

 

Komitetu wyborczego kandydat nie może już zmienić. Żeby nie wystartował, musi sam zrezygnować z kandydowania.

 

Z informacji ze strony internetowej Państwowej Komisji Wyborczej wynika, że startuje on też z listy KW Prawo i Sprawiedliwość do Rady Miasta Suchowola.

 

las/  PAP

las/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie