Słowacka prokuratura: kolejnym osobom mogą być postawione zarzuty w sprawie Jana Kuciaka

Świat
Słowacka prokuratura: kolejnym osobom mogą być postawione zarzuty w sprawie Jana Kuciaka
facebook/Polícia Slovenskej republiky

Kolejnym osobom mogą być postawione zarzuty w związku z zabójstwem dziennikarza Jana Kuciaka i jego narzeczonej - poinformowała w poniedziałek słowacka prokuratura. W niedzielę sąd zdecydował o aresztowaniu czterech osób podejrzanych o związek ze zbrodnią. Trzy z czterech aresztowanych osób zostały zatrzymane w czwartek, jedna - w piątek.

Zdaniem słowackich mediów, w tej grupie jest prawdopodobnie zabójca Kuciaka, a także kobieta, która przekazała zlecenie zabójstwa. Troje aresztowanych jeszcze w niedzielę odwołało się od decyzji sądu w Bańskiej Bystrzycy, nakazującej im pozostanie w areszcie do rozpoczęcia procesu, co nie oznacza jednak jej zawieszenia.

 

Najważniejszym tropem w śledztwie była dziennikarska praca Kuciaka

 

Dziennikarz śledczy portalu Aktuality.sk Jan Kuciak został zamordowany strzałami z pistoletu 21 lutego w swoim domu w Velke Maczi w pobliży Trnavy. Razem z nim zginęła jego narzeczona Martina Kusznirova. Najważniejszym tropem w śledztwie była - jak informowała policja i prokuratura - dziennikarska praca Kuciaka. Przygotowywane przez niego materiały dotyczyły m.in. powiązań między osobami z otoczenia ówczesnego premiera Słowacji Roberta Fico a włoską mafią.

 

Zabójstwo Kuciaka i Kusznirovej wywołało w kraju kryzys polityczny i doprowadziło do rekonstrukcji rządu. Pod wpływem masowych protestów ze stanowiska zrezygnował szef rządu Fico, a jego miejsce zajął reprezentujący tę samą partię Kierunek - Socjaldemokracja (SMER-SD) Peter Pellegrini. Słowacja ma także nowego szefa policji, ministrów sprawiedliwości oraz spraw wewnętrznych.

 

PAP

msl/

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze