Zarzuty dla trzech osób w sprawie zabójstwa dziennikarza Jana Kuciaka

Świat
Zarzuty dla trzech osób w sprawie zabójstwa dziennikarza Jana Kuciaka
Peter Tkac/Wikimedia Commons/CC BY-SA 2.0

Trzem osobom aresztowanym w czwartek w mieście Kolarovo w powiecie Komarno na południu Słowacji postawiono zarzuty udziału w zabójstwie dziennikarza śledczego Jana Kuciaka i jego narzeczonej Martiny Kusznirovej - poinformowała w piątek słowacka prokuratura.

Według rzeczniczki prokuratury generalnej Czech Andrei Predajniovej, zarzuty popełnienia zabójstwa oraz innych przestępstw dotyczą Tomasza Sz., Miroslava M. oraz osoby oznaczonej inicjałami Z. A.

 

- Zespół śledczy jest przekonany o winie tych osób. Wszyscy interweniujący policjanci i cały zespół śledczy dokonali maksimum wysiłków na rzecz tego, by winni mogli zostać ukarani. Teraz o ich losie będą decydować prokurator i sąd - napisała na swym profilu w Facebooku słowacka policja.

 

 

Były policjant może odpowiedzieć za zabójstwo 

 

Decyzję w sprawie tymczasowego aresztowania sąd musi wydać w ciągu 72 godzin. Pięć pozostałych osób zatrzymanych w czwartek w Kolarovie po przesłuchaniu zwolniono.

 

Dalszych informacji policja na razie nie udzieliła. Podała tylko, że pierwsza konferencja prasowa na temat czynności władz śledczych po zabójstwie Kuciaka i Kusznirovej odbędzie się w przyszłym tygodniu.

 

- Chcemy poprosić społeczeństwo i dziennikarzy o cierpliwość. Wszyscy chcemy wyjaśnienia sprawy. Policja potrzebuje czasu na kontynuowanie dobrze toczącego się śledztwa - stwierdzono.

 

Według mediów, wśród trojga osób objętych prokuratorskimi zarzutami jest bezpośredni sprawca zabójstwa. Najprawdopodobniej jest nim były policjant Tomasz Sz., a pozostała dwójka miała mu pomagać.

 

Włoska mafia na Słowacji

 

Kuciak pracował przed śmiercią nad materiałami dotyczącymi powiązań między osobami z otoczenia ówczesnego premiera Słowacji Roberta Fico a włoską mafią.

 

Dokonane pod koniec lutego zabójstwo Kuciaka i Kusznirovej wywołało w kraju kryzys polityczny i doprowadziło do rekonstrukcji rządu.

 

Pod wpływem masowych protestów ze stanowiska zrezygnował szef rządu Robert Fico, a jego miejsce zajął reprezentujący tę samą partię Kierunek - Socjaldemokracja (Smer-SD) Peter Pellegrini. Słowacja ma także nowego szefa policji, a także ministrów: sprawiedliwości i spraw wewnętrznych.

 

PAP

mta/hlk/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie