Fiskus ostrzej zwalcza fikcyjne faktury. Wykrył o połowę więcej niż w ubiegłym roku

Biznes
Fiskus ostrzej zwalcza fikcyjne faktury. Wykrył o połowę więcej niż w ubiegłym roku
Polsat News

Po ubiegłorocznym spadku skuteczności w 2018 r. Urząd Skarbowy ostrzej ruszył do zwalczania fikcyjnych faktur - informuje poniedziałkowy "Puls Biznesu".

Po niemalże "załamaniu się" walki z lewymi fakturami w 2017 r. w tym roku szefostwo Ministerstwa Finansów może już nieco odetchnąć. W pierwszej połowie 2018 r. służby skarbowe wykryły 152,4 tys. fałszywych faktur VAT, czyli o 50 proc. więcej niż w analogicznym okresie 2017 r. - podaje "PB". Według informacji gazety - ich łączna wartość wyniosła 40,3 mld zł, czyli dwa razy więcej niż rok temu.

 

Tegorocznym wynikom jeszcze daleko do rekordowego 2016 r. (104 mld zł), ale jest duża szansa, że 2018 r. będzie znacznie lepszy pod względem walki z lewymi fakturami niż rok 2017. - czytamy w artykule.

 

Jak przekazało "PB" Ministerstwo Finansów: "dane te potwierdzają większą skuteczność Krajowej Administracji Skarbowej, a jest to efekt wprowadzenia obowiązku JPK VAT i wykreślania podmiotów, które miały pełnić rolę znikających podatników". "Te działania prewencyjne przynoszą skutek w postaci mniejszej liczby fikcyjnych faktur oraz mniejszej kwoty wynikającej z tych faktur" - dodaje resort.

 

PAP

prz/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie