8 wiceministrów finansów i szef NIK mają być przesłuchani przez komisję śledczą ds. VAT

Polska
8 wiceministrów finansów i szef NIK mają być przesłuchani przez komisję śledczą ds. VAT
PAP/Adam Warżawa

Komisja śledcza ds. VAT zdecydowała o wezwaniu 10 świadków, w tym ośmiorga wiceministrów finansów, którzy pełnili swoje funkcje w latach 2007-2015 oraz prezesa NIK - powiedział w środę przewodniczący komisji śledczej ds. VAT Marcin Horała. Komisja odrzuciła wniosek o sprawdzenie w IPN b. wicepremiera i ministra finansów Jacka Rostowskiego.

Przed komisję mają się stawić byli wiceministrowie w resorcie finansów: Jacek Dominik, Katarzyna Zajdel - Kurowska, Elżbieta Chojna - Duch, Stanisław Gomułka, Dariusz Daniluk, Ludwik Kotecki, Maciej Grabowski i Dominik Radziwiłł.

 

Komisja przesłucha też prezesa NIK Krzysztofa Kwiatkowskiego, który - jak podkreślił Horała - jako minister sprawiedliwości był szefem prokuratury.

 

- Będziemy więc mieli wszystkich szefów prokuratury - zaznaczył. Przewodniczący podkreślił, że Kwiatkowski interesuje komisję również jako szef NIK, "która badała kwestie związane z systemem podatkowym, udzielała różnych rekomendacji".

 

Komisja w środę zdecydowała też o wezwaniu prezesa związku Importerów Sprzętu Elektrycznego i Elektronicznego Michała Kanownika.


- Ta branża była jedna z tych, w których nieprawidłowości były szczególnie częste - dodał Horała. Komisja zebrała się w środę na drugim, organizacyjnym i zamkniętym posiedzeniu.

 

Jak powiedział przewodniczący, jego intencją jest przesłuchać wezwanych świadków "w tym roku, do połowy grudnia". Pytany o odrzucenie wniosku Marka Jakubiaka ws. sprawdzenia, czy b. wicepremier Jan Rostowski ma teczkę w IPN Horała zaznaczył, że "trudno mu odpowiadać za całą komisję", lecz w jego opinii zdecydowało o tym "kilka okoliczności".

 

- Po pierwsze, chodziło o zwrócenie się do IPN, czyli instytucji nie wymienionej w zakresie prac komisji. Po drugie - choć okoliczności powołania tej czy innej osoby są istotne, to chcieliśmy - a przynajmniej ja chciałem - by w toku postępowania komisji wyodrębnić kilka osób, dla których będziemy to badać. Gdybyśmy bowiem dla każdego przesłuchiwanego świadka, chcieli zwracać się z tego rodzaju wnioskami, to byłoby tego za dużo i komisja nie dałaby rady tego wszystkiego "przerobić". Głosując przeciw temu wnioskowi zasugerowałem przewodniczącemu Jakubiakowi, że nie wykluczam, że po pierwszym przesłuchaniu pana ministra (Rostowskiego), jeśli prawdopodobieństwo, że są okoliczności, iż warto to zbadać się uprawdopodobnią, to wrócimy do tego - powiedział Horała.

 

Zjawisko stopniowego rozszczelnienia systemu podatku VAT

 

Komisja śledcza ma zbadać i ocenić prawidłowość działań rządów PO-PSL związanych z zapewnieniem dochodów z VAT i akcyzy oraz ewentualne zaniedbania w tym zakresie. Zbada okres od grudnia 2007 do listopada 2015 roku. W uzasadnieniu uchwały napisano, że w latach 2007-2015 można było zaobserwować zjawisko stopniowego rozszczelnienia systemu podatku VAT. Według nich Polska nie podejmowała działań sugerowanych przez raporty Komisji Europejskiej i wprowadzanych w innych krajach.

 

Zgodnie z uchwałą Sejmu powołującą komisję, jej prace mają odnosić się w szczególności do działań, zaniedbań i zaniechań m.in. członków rządu, "w szczególności ministra właściwego do spraw budżetu, finansów publicznych i instytucji finansowych, i podległych im funkcjonariuszy publicznych". Wskazano również na prezesa Najwyższej Izby Kontroli i podległych mu funkcjonariuszy publicznych, prokuraturę oraz organy powołane do ścigania przestępstw, "w szczególności Szefa Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Szefa Centralnego Biura Antykorupcyjnego oraz Komendanta Głównego Policji i podległych im funkcjonariuszy publicznych"

 

PAP

jm/mos/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie