Polsat najlepiej ocenianym nadawcą telewizyjnym. Kolejni to TVN i TVP. Sondaż CBOS

Polska
Polsat najlepiej ocenianym nadawcą telewizyjnym. Kolejni to TVN i TVP. Sondaż CBOS
Polsat News

72 proc. Polaków pozytywnie ocenia działalność Telewizji Polsat, o TVN przychylnie wypowiada się 65 proc. ankietowanych, a o TVP - 59 proc. - wynika z najnowszego badania CBOS. Ośrodek zaznacza, że od kwietnia notowania nadawców telewizyjnych w zasadzie nie uległy zmianie.

Spośród objętych badaniem stacji telewizyjnych najlepiej postrzegana jest Telewizja Polsat. Pozytywnie o jej działalności wypowiada się 72 proc. ankietowanych (wzrost o 2 pkt proc.), natomiast negatywnie - 10 proc. (bez zmian).

 

Aprobatę działalności TVN wyraża 65 proc. badanych (spadek o 1 pkt proc.), a dezaprobatę - 18 proc. (wzrost o 1 pkt proc.).

 

Zadowolenie z działalności TVP deklaruje 59 proc. respondentów (bez zmian), natomiast niezadowolenie 28 proc. ankietowanych (wzrost o 1 pkt proc.).

 

Notowania zależne od poglądów

 

CBOS zwraca uwagę, że "notowania nadawców telewizyjnych różnią się w zależności od poglądów politycznych i preferencji partyjnych respondentów".

 

"Działalność stacji komercyjnych spotyka się z relatywnie większą aprobatą osób identyfikujących się z lewicą lub politycznym centrum oraz zwolenników PO, z kolei ankietowani o poglądach prawicowych, deklarujący zamiar głosowania w wyborach parlamentarnych na PiS, a w przypadku TVN również na ruch Kukiz’15 - dość często ją krytykują" - informuje CBOS.

 

Według sondażu, pozytywne opinie o telewizji publicznej mają respondenci o poglądach prawicowych i zwolennicy PiS, natomiast osoby utożsamiające się z lewicą i potencjalni wyborcy PO na ogół źle oceniają jej działalność.

 

Poprawa notowań stacji radiowych

 

Eksperci z CBOS zauważają, że opinie o nadawcach radiowych są mniej wyrobione, co - jak podkreślają - wynika z mniejszej liczby odbiorców.

 

"W ciągu ostatnich sześciu miesięcy zauważalnie zmniejszyła się liczba respondentów niemających zdania o działalności poszczególnych stacji, co przełożyło się w większości przypadków (poza Radiem Maryja) na poprawę notowań" - wyjaśniają.

 

Najlepiej znane, a przy tym najwyżej oceniane, jest radio RMF FM. Pozytywnie o jego pracy wypowiada się 68 proc. respondentów (wzrost o 12 pkt proc.). Działalność Radia Zet dobrze ocenia 61 proc. ankietowanych (wzrost o 14 pkt proc.), a Polskiego Radia - 55 proc. badanych (wzrost o 12 pkt proc.).

 

Negatywne oceny wymienionych nadawców pojawiają się stosunkowo rzadko (odpowiednio: RMF FM - 5 proc., Radio Zet - 5 proc., Polskie Radio - 13 proc.).

 

"Kontrowersyjne" Radio Maryja

 

Najbardziej, zdaniem CBOS, "kontrowersyjne" w tym zestawieniu jest Radio Maryja. Obecnie działalność tej rozgłośni dobrze ocenia blisko 23 proc. badanych (wzrost o 3 pkt proc.) i niemal tyle samo - 24 proc. ankietowanych negatywnie (wzrost o 6 pkt proc.). Ponad połowa (53 proc.) ankietowanych nie ma zdania na temat tej stacji.

 

"Na opinie o Polskim Radiu i Radiu Maryja znacznie bardziej niż w przypadku pozostałych stacji wpływają polityczne i światopoglądowe cechy badanych" - ocenili eksperci CBOS.

 

Pozytywnie oceniają obu tych nadawców osoby najbardziej zaangażowane w praktyki religijne, o prawicowych poglądach politycznych i popierające PiS, natomiast negatywnymi - respondenci zamierzający w wyborach parlamentarnych głosować na PO, identyfikujący się z lewicą oraz niepraktykujący religijnie.

 

Badanie CBOS przeprowadzono metodą wywiadów bezpośrednich wspomaganych komputerowo (CAPI) w dniach 6-13 września 2018 r. na liczącej 1064 osoby reprezentatywnej próbie losowej dorosłych mieszkańców Polski.

 

PAP

dro/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie